Kartepe'de Kaçak Yapılaşmaya Son
Haberler » Güncel » Haber

Kartepe'de Kaçak Yapılaşmaya Son

Kartepe Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Ekipleri ilçede kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırdı.

Kartepe'de Kaçak Yapılaşmaya Son

Yapı Kontrol Birimi tarafından kaçak olduğu tespit edilen binaların da yıkımına başlandı. Kartepe BelEdiyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol Birimi Ekipleri'nce Derbent ve Köseköy'de kaçak olduğu tespit edilen iki binanın yıkımı da gerçekleştirildi.

Kocaeli'nin parlayan yıldızı olmaya namzet ilçesi Kartepe'de doğa güzelliklerinin korunması yanında kentsel yapılaşmanında imar planlarına uygun gerçekleşmesi hedeflenmekte. Bu hedeflerine ulaşmak adına Kartepe Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü öncelikle belediyenin www.kartepe.bel.tr web sitesinde olmak üzere çeşitli yöntemlerle ilçe halkını bilgilendirmekte. Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren yeni imar ile ilgili uygulanan ağır para cezaları ve yıkım kararlarından vatandaşın etkilenmemesi istenmekte. Bu nedenle imar planlarına uygun kentsel yapılaşmanın sağlanması adına da Yapı Kontrol Birimi Ekipleri ilçe genelindeki denetimleri yoğunlaştırarak kaçak yapılaşmaya izin vermiyor.

Dağınık bir coğrafyaya sahip Kartepe İlçesi'nde örnek bir belediyecilik adına yerleşimin daha iyi yapılanması adına İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesindeki Yapı Kontrol Birimi denetimleri sırasında Derbent ve Köseköy bölgesinde kaçak yapılar tespit etti. Kaçak olduğu tespit edilen yapılarla ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan işlemler sonrası çıkan yıkım kararı da uygulandı. Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri'nce gerçekleşen yıkımlarda Zabıta Müdürlüğü'de çevre kontrolünü sağladı.

Kartepe İlçesi'nde Derbent ve Köseköy bölgelerinde kaçak olduğu tespit edilen ve imar kanunu çerçevesinde yıkım kararı olan yapıların yıkım işlerini de Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri'nce yapıldı. Kartepe Belediyesi Fen İşleri'nden sorumlu başkan yardımcısı Zafer Arat ile İmar Müdürlüğü'nden sorumlu başkan yardımcısı Bali Holat, Başkan Karabalık'tan aldıkları talimat ve yasalar çerçevesinde kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini belirttiler.

Kartepe'nin gelecekte yapılaşması ile örnek bir ilçe olması için emin adımlar atarak çalışmakta olduklarını belirten başkan yardımcıları,
"Geçen bir yıllık süreç içinde ilçedeki yapılaşmanın imar planlarına uygun yapılaşmasını sağlama hedefinde olan ekiplerimiz bu yönde çalışmaktadır. Bizler halkımızdan yasalara uygun ve belediyenin öngördüğü yapılaşma çerçevesinde yapacakları inşaatlarda gereken kolaylığı göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz" dediler.