Kartal, Sanatın Her Dalında

Kartal, Sanatın Her Dalında
Bültenler - Haberler | Güncel

Kartal Kültür Sanat Festivali Konserler, Edebiyat Ve Sanat Söyleşileriyle Devam Ediyor.

17 Haziran'da Edip Akbayram konseriyle başlayan festivalin 20 Haziran'daki konuğu Anadolu Rock müziğinin kurucularından Moğollar grubu oldu. Kartal Meydanı'nda sevenleriyle biraraya gelen Moğollar, Anadolu müzikleriyle sentezlenmiş eserlerini Kartallılar için seslendirdi.

1967 yılında 5 genç müzisyen tarafından "Moğollar" ismiyle kurulan ve 'Artık Çok Geç' isimli 45'lik plağıyla kendini tanıtan grup, sanat hayatlarının 44. Yılında Kartal Festivali'nde dinleyicileriyle biraraya geldi. Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Taner Öngür, Serhat Ersöz ve Emrah Karaca'dan oluşan Moğollar grubunun konserine Kartallılar büyük ilgi gösterdi. Konserde 'Geri Sar,' 'Bir Şey Yapmalı,' 'Dila Hanım,' 'Dinleyiverin Gari' başta olmak üzere birçok sevilen eser seslendirildi. Gruba alanı dolduran müzikseverler de hep bir ağızdan eşlik etti.

Konser sonunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Cahit Berkay 68'de müziğe başladı ben 69'da Tıp Fakültesine başladım; aynı dönemden geliyoruz, gidiyoruz. Aynı şeyleri düşünüyoruz. Bu arada Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'na katılan sanatçılarımıza huzurunuzda teşekkür ederim. Moğollara da 28. Kartal Festivali'ne katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum" diyerek gruba Kartal heykelciği hediye etti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde kurulmuş rock müziği yapan Grup Kül, Kartal Festivali'nde sahne aldı. Çok sayıda Genç Kartallı, Ankaralı grubun seslendirdiği eserlerle keyifli zaman geçirdi.

Bu sene 2.'si düzenlenen Kartal Kitap Fuarı çok sayıda yazar, gazeteci ve edebiyatçıyı Kartallılarla biraraya getirdi. Zeynep Oral, Meriç Velidedoğlu, Aydın Boysan, Alev Coşkun'un katıldığı söyleşi ve imza günlerinin yeni konuğu çocuk kitapları yazarı Aysel Gürmen oldu. Yazar Gürmen'in, 1995 yılında Kültür Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu 0-6 yaş "Eflatun Cem Güney" özgün çocuk kitapları yarışması için yazdığı 'Kuli'nin Rüyası' isimli kitabı ödüle layık görüldü.

Yazar, doğal afetlerden söz eden ve 25.000 adet basılarak depremden etkilenen çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan kitabı 'Kıpırık Tavşan'ı, deprem bölgesindeki çocuklara armağan olarak hazırlamıştı. Çocuklara kitap okuma alışkanlığının nasıl kazandırılacağı; çocuklara yönelik kitap seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve çocukların hayata bakış açılarını şekillendirecek konular üzerine söyleşi düzenleyen Gürmen, daha sonra okurları için kitap imzaladı.

Kartal Yazın Sanat Kolektifi'nin düzenlediği söyleşide yazar Fügen Kıvılcımer ve Tanseli Polika edebiyatseverlerle biraraya geldi. Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya başta olmak birçok şairin şiirlerini yorumlayan yazar Kıvılcımer bu kez ilk öykü kitabı 'Canım Sıkılıyor' eseriyle edebiyatseverlerle buluştu. Yazın dünyasına 1995 yılında yayımlanan, 12 öyküyü kapsayan 'Yarının Tarihi' adlı öykü kitabıyla başlayan Tanseli Polika da Kartallılarla edebiyat söyleşisinde biraraya geldi.

Yazar Polika, 1997 yılında yayımlanan ikinci kitabı 'Deccal-Karanlık Öyküler' eseriyle de Türkiye yazınında gerilim-korku türünde yazılmış ilk öykü kitabı yazarı olarak da edebiyat dünyasında yerini alıyor.

Festival süresince Kitap Fuarı'nda Murat Uyurkulak, Arif Gülen, Filiz Özden, Orhan Bursalı, Ahmet Turgut, Nurten Ertul ve Yavuz Bahadıroğlu gibi ünlü gazeteci, yazar ve edebiyatçılar Kartallılarla buluşacak.

Kartal Festivali, bu sene ilki düzenlenen Taş Heykel Sempozyumu'na da ev sahipliği yapıyor. 11 uluslararası heykeltıraşın katıldığı sempozyum Kartal Özgürlük Parkı'nda düzenlenen törenle geçtiğimiz gün açıldı. Heykeltıraşların özgün sanatsal eserleri 9 Temmuz'a kadar şekillendirmeye devam edecek.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title