Kartal-Kadıköy Metro Hattında Test Sürüşü

Kartal-Kadıköy Metro Hattında Test Sürüşü

Kartal-Kadıköy Metro Hattında Test Sürüşü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak tasarlanan ve günde 1,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip Kartal-Kadıköy metro hattında test sürüşü yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak tasarlanan ve günde 1,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip Kartal-Kadıköy metro hattında test sürüşü yaptı.

Kartal İstasyonu'na gelen Topbaş, görme engelli vatandaşlar için özel olarak tasarlanan yoldan yürüyerek metroya bindi.

Metronun, Kartal-Kadıköy test sürüşünü bugün için özel bir tarih olan 11.11.2011 tarihinde saat 11.11'de kendisi yapan Topbaş, gazetecilere vatman koltuğunda poz verdi.

Yolculuğun tamamlanmasının ardından Kadıköy İstasyonu'na gelen Topbaş, burada yaptığı açıklamada, Kadıköy-Kartal metro hattının test sürüşünü başlattıklarını, sistemin 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı olarak tasarlandığını, bu hattın günde 1.5 milyon yolcu taşıyabileceğini söyledi.

Özellikle Anadolu yakası için bu hattın çok önemli olduğunu, hattın 29 dakika gibi kısa bir sürede aşılacağını anlatan Topbaş, "Kartal'dan, Ayrılıkçeşme İstasyonu'na gelen vatandaşlarımız Marmaray ile Avrupa yakasındaki diğer istasyonlara geçebilecek. Kadıköy'den deniz ulaşımıyla da İstanbul'un istenilen noktasına ulaşılabilecek" dedi.

Bu yıl sonuna kadar İstanbul'da yapacakları yatırımların toplamının 44 milyar TL olacağını, bu rakamın yarısının ise ulaşıma harcandığını anlatan Topbaş, bu çalışmaların yer altında olması sebebiyle görünmeyen işler olduğunu, ancak yer altında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü dile getirdi.

Gece gündüz demeden, yerin 40 metre altında binlerce insanın bu çalışmaları yürüttüğünü belirten Topbaş, "Yakın bir tarihte İstanbullular, bu çalışmaları çok daha iyi hissedecek ve görecek. İstanbul'da mevcut 44,1 kilometrelik raylı sistemi, 82 kilometreye çıkardık ve 2014'te bu rakam, 230 kilometreyi bulacak" dedi.

Toplam uzunluğu 22 kilometre olan Kadıköy-Kartal metro hattının maliyetinin 1,6 milyar dolar olduğunu belirten Topbaş, bu hattı 4,5 kilometre daha Pendik-Kaynarca'ya kadar uzatacaklarını, bu hattın da devreye girmesiyle yapılan toplam harcamanın 3 katrilyon 225 milyar liraya ulaşacağını söyledi.

Üsküdar-Ümraniye Tepe Üstü-Çekmeköy istikametindeki metro ihalesini yaptıklarını, 38 aylık bir sürede bu hattın tamamlanmasının planlandığını belirten Topbaş, bu hat da devreye girdiğinde bu istikametteki ciddi trafik yoğunluğunun azaltılacağını ifade etti.

-Hattın özellikleri-

Yaklaşık 22 kilometre uzunluğa sahip olan Kadıköy-Kartal metro hattında toplam 16 istasyon bulunuyor.

Şehir içinde açılan, dünyanın en hızlı tünel çalışmasının yapıldığı hatta günde 150 metreyi bulan rekor tünel kazıları yapıldı.

15 istasyonda elektromekanik ve ince işlere başlandı. Taplam, 48,572 metre ray uzunluğuna sahip hattın Kozyatağı-Kartal arasında ray döşenmesi tamamlandı. Günde 250 metre ray montajlanmaya devam ediliyor.

Hat için temin edilen vagon sayısı, hattın Kaynarca'ya uzatılması sebebiyle 120'den 144'e çıkarıldı. Ocak ayında başlayan sevkıyat sürecinde bugüne kadar 16 vagon sahaya geldi.

Metroda, 4'lü tren dizisinde toplam 1084 yolcu, 8'li tren dizisinde toplam 2 bin 168 yolcu taşınabilecek. - İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title