Karsta Kaybolan Çocuk Erzurum'da Bulundu

Karsta Kaybolan Çocuk Erzurum'da Bulundu

Karsta kaybolan çocuk Erzurum'da bulunduERZURUM - Karsın Karaurgan beldesinde çobanlık yaparken kaybolan 12 yaşındaki İzzet Abak, Erzurum'da bulunarak ailesine teslim edildi.

Karsta kaybolan çocuk Erzurum'da bulundu

ERZURUM - Karsın Karaurgan beldesinde çobanlık yaparken kaybolan 12 yaşındaki İzzet Abak, Erzurum'da bulunarak ailesine teslim edildi.
Türkiye son dönem de kaybolan çocukları konuşurken Kars'ın Karaurgan beldesin bir kayıp haberi daha geldi. Hacı Celal Abak ve Öznur Abak'ın 5 çocuğundan ikincisi olan İzzet Abak sabah saatlerinde çoban olan babasına dağa kadar eşlik etmiş ama geri dönmemişti.
Edinilen bilgilere göre İzzet Abak dağdan dönerken köyünün yanında bulunan tren garında bir kişi İzzeti çağırıp trene aldı ve daha sonra trene çağıran kişi ortadan kayboldu. Erzurum Garına gelen tren yolcu almak için dururken İzzet trenden inerek yürümeye başladı. Yaklaşık 10 kilometre yürüyen izzet Palandöken İlçe Ülkü Ocaklarının önünden geçerken içeriden su istedi. Palandöken İlçe Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Gerçek İzzete soru sormaya başladı. Sorduğu sorulara cevap veren İzzetin kaybolduğunu anlayan Yunus Gerçek Kars İlçe Jandarma Komutanlığını arayarak durumu bildirdi. Ardından İzzet Abak'ın ailesi Erzurum'a gelerek İzzeti teslim aldı.
Kendisini trene tanımadığı birinin bindirdiğini belirten İzzet Abak, "Dağdan dönerken birisi beni çağırdı trene bindim adam bana yiyecek şeyler aldı. İndikten sonra yürüdüm bir tane abi omuzuma dokundu burada ne yapıyorsun dedi ben de dedim ki eve gideceğim. Sonra buraya geldik bana su ve yemek verdiler. Biraz konuştuk sonra haberi olsun diye babamı aradılar" dedi.
Son dönemde çocukların kaybolmasına karşın duyarlı davrandıklarını ifade eden Palandöken İlçe Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Gerçek, "Ocaktan bir arkadaşımız dışarda İzzetti fark etti içeri getirdi su verdi kendisine. İzzet tam dışarı çıkacakken dikkatimi çekti kim diye sordum bilmiyorum dedi. Ben de çağır gelsin dedim. İçeri gelince İzzetin tavrı biraz ilgimizi çekti biliyorsunuz ülkemizde son zamanlar cinsel istismarlar, zorlamalar ülkemizin baya gündeminde bundan dolayı duyarlı davranıyoruz. İzzetle biraz konuşunca kaybolmuş algısı oluştu üzerimizde. Bu konuda yetkililerle iletişime geçince kaybolduğunu anladık, babasıyla görüştük ve şimdi yolda babasına teslim edeceğiz. Baya bir yürümüş buraları tanımadığı için aç ve susuz perişan bir hali vardı. Arkadaşlar sağ olsun yemek falan yedirip karnını doyurdular" diye konuştu.
İzzet'in Erzurum'da bulunmasına şaşkın ve mutlu olduklarını vurgulayan Baba Hacı Celal Abak, "Dağdaydım inekleri getirdim evde oturduktan sonra eşim İzzetin öğle saatlerinden beri kayıp olduğunu söyledi. İlk başta inanmadım köy yerinde çocuk kaybolmaz buralardadır dedim sonra İzzetin Erzurum'da olduğu haberi geldi şok olduk. Eşimde çok korktu sonra buraya Erzurum'a İzzet'i almak için yola çıktık. Allah razı olsun bu insanlardan başkası olsa yapmaz. İyi insanlara denk gelmişiz. Tren garı bizim köyümüze yakın oraya gitmiş bizim haberimiz olmadı nasıl buraya kadar geldi bilmiyoruz çok şaşardık ama şimdi mutluyuz" dedi.
İzzet Abak kendisini ailesine teslim eden Palandöken İlçe Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Gerçek'e teşekkür ederek vedalaştı. Ardından babasıyla birlikte Kars'ta çobanlık yaptıkları ilçeleri olan Karaurgan'a geri döndüler.

Kaynak: İHA