Karslılar Dereiçi bölgesinin ava yasaklanmasını istiyor

Karslılar Dereiçi bölgesinin ava yasaklanmasını istiyor

21.10.2019 16:43 | Son Güncelleme: 21.10.2019 16:48
Karslılar Dereiçi bölgesinin ava yasaklanmasını istiyor

Kars'ta Kuyucuk Gölü'nün kurumasıyla birlikte yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan Kars Baraj Gölü'nün bulunduğu Dereiçi Bölgesi'nin avcılığa yasaklanması isteniyor.

Kars'ta Kuyucuk Gölü'nün kurumasıyla birlikte yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan Kars Baraj Gölü'nün bulunduğu Dereiçi Bölgesi'nin avcılığa yasaklanması isteniyor. Özellikle yaban ördeklerinin yoğun olduğu bölgede avcılığın yasaklanmasını isteyen vatandaşlar, Vali Türker Öksüz'den bölgede avcılığın önüne kesmesini bekliyor.

Kuyucuk Gölü'nün kurumasıyla birlikte Yaban Ördeği, Pelikan ve çok sayıda su kuşuna ev sahipliği yapan bölgede avcıların limit sınırı tanımadığını ifade eden vatandaşlar, "Bölge de çok fazla yavan ördeği var. Av sezonuyla birlikte avcılar bölgeye akın etti. Bazı avcılar bilinçsizce avlanıyor. Adeta limit tanımıyor. 10-15 ördek vuruyor. Yetkililer bunun önüne geçmeli ve bu bölgeyi ava kapatmalı" dediler. Dereiçi'nden başlayarak Boğazköye kadar çok sıkı bir şekilde denetim yapılması gerektiğini belirten vatandaşlar, "Burada yaban hayvanları insanlardan kaçmıyor. İnsanlardan rahatsız olmuyor. Ancak avcılar bunu fırsat bilerek yaban ördeklerine yaklaşıyor. Tüfekler ateşlenince çok sayıda ördek yere düşüyor. Bu bölge ramsar alanı ilan edilerek kesinlikle avcılığa yasaklanmalı" diye konuştular.

Öte yandan Kars'ta av sezonun açılmasıyla birlikte avcılar da sezonu açtı. Sezon açılışını yağan avcılar da limit aşımının ve izinsiz avlanmanın önüne geçilmesini istiyor. - KARS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title