Kars: Veteriner Hekimlik Eğitimi'nin Başlamasının 164. Yıldönümü

Kars: Veteriner Hekimlik Eğitimi'nin Başlamasının 164. Yıldönümü

Modern ve Bilimsel Veteriner Hekimlik Eğitimi'nin Başlamasının 164. Yıldönümü, Kafkas Üniversitesi (Kaü) Veteriner Fakültesi ile Kars-ardahan-ığdır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Tarafından Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Kars: Veteriner Hekimlik Eğitimi'nin Başlamasının 164. Yıldönümü

Modern ve Bilimsel Veteriner Hekimlik Eğitimi'nin başlamasının 164. yıldönümü, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi ile Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

KAÜ Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haydar Yüksek ve öğretim görevlileriyle öğrenciler katıldı. "Veteriner Hekimlik Mesleğinin Sorunlarına Bakış" konulu bir konuşma yapan Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, "Beşeri hekimlik, insan içinse, veteriner hekimlikte insanlık içindir. Çünkü salgın hastalıklarla mücadelede veteriner hekimlere büyük görevler düşüyor. Salgın hastalık olmasını istemeyiz ama kuş gribi olmasaydı, veteriner hekimler gündeme gelmeyecekti. Sorunlarımızın fazla oluşu nedeniyle çözüm üretmemiz gerekiyor. Yeterli çalışma şartları ve yaşam koşullarının veteriner hekimlere sağlanması gerekiyor. Çünkü Avrupa Birliği müktesebatı incelendiğinde görülecektir ki, 4'te 1'i yani yüzde 25'i veterinerlikle ilgilidir. İlgili bakanlıkta veteriner hekimlere ait bir teşkilat olmasını istiyoruz. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman hayvancılık ayrı bir dal olarak ele alınıyor. Ülkemizde de veteriner işleri genel müdürlüğü olmasını istiyoruz. Ayrıca şu anda dışarıda boş gezen 4 bin veteriner hekim var" dedi.

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abamüslüm Güven de, "Geçmişten Günümüze Veteriner Hekimlik Eğitimi" konulu bir konuşma yaptı. "Bugün gelişmiş ülkeler bilgiyi kullanarak ulusal üretimde istikrarı sağlamak amacıyla, bitkisel ve hayvansal üretimi daha akılcı ve ekonomik politikalarla desteklemekte, elde edilen üretim artışıyla aynı zamanda önemli bir dış satımcı ülke konumuna gelmiştir" diyen Prof. Dr. Abamüslüm Güven, tarih boyunca yaşanan doğal afetler dışındaki en büyük felaketlere salgın hayvan hastalıklarının neden olduğunu kaydetti. Ülkemizde modern anlamda tıp ve harp okullarının kuruluşunun 1827 ve 1834'de, ilk veteriner okulununsa askeri birliklerin veteriner hekim ihtiyacını karşılamak için Prusyalı askeri veteriner hekim Godlewsky önderliğinde 1842'de açıldığını ifade eden Güven, "12 öğrenciyle başlayan bu okulun eğitim süresi 3 yıldı. 1845 yılında da bu okula 30 öğrenci alınmıştır. Bu okulda dünyadaki diğer örnekleri gibi, salgın ve diğer hayvan hastalıklarıyla mücadele edebilecek olan veteriner hekimlerin yetiştirilmesi amacıyla açılmış, ancak öğrencilerin eğitim düzeyinin düşüklüğü ve geleneksel nedenler başarıyı sınırlamıştır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA