Kars: Tesev'in Stratejik Plan Toplantısında Vizyon Tartışması

Kars: Tesev'in Stratejik Plan Toplantısında Vizyon Tartışması

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) ile Kars Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Stratejik Plan toplantısında vizyon tartışması yaşandı.

Kars: Tesev'in Stratejik Plan Toplantısında Vizyon Tartışması

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) ile Kars Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Stratejik Plan toplantısında vizyon tartışması yaşandı.

Kars Belediyesi Sanat Merkezi'nde Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars AK Parti Milletvekili Selahattin Beyribey, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, idari amirler, öğretim üyeleri ve vatandaşların katıldığı "Stratejik Plan" konulu toplantının vizyon kısmında görüşler belirtildi. Vizyon olarak belirtilen "Farklılığını tarihsel ve kültürel mirasın zenginliğinden bulmuş, komşuları ile barışık ve tüm kapıları açık, tarım ve hayvancılıkta ileri teknikleri kullanarak ürünleriyle markalaşmış, aklının gücünü eğitimin kalitesinden alan, sağlıklı ve altyapı sorunlarını çözmüş, çevreyle dost, bölgenin ticaret, kültür, turizm ve kış sporları merkezi, dün Anadolu'nun ilk cumhuriyeti, bugünün uygar kenti Kars" cümlesinde tartışmalar yaşandı.

Milletvekili Selahattin Beyribey, 'Anadolu'nun ilk cumhuriyeti, bugünün uygar kenti Kars' cümlesinin yanlış olduğunu savunarak, "Kars Cumhuriyeti diye bir cumhuriyet yok. Eğer bu vizyon ise 'Bugünün uygar kenti' ifadesi yanlış. Bugün uygar kent isek bunları konuşmaya gerek yok. Son cümlede vizyon içerisinde bütünlük yoktur. Belki bu bir slogan olabilir ama bunun yeri vizyon değildir" dedi.

Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da, "Anadolu'nun ilk cumhuriyetinin başkentlik onurunu taşıyan, denebilir" diyerek görüşünü ifade etti. Daha sonra söz alan Kars Kent Konseyi Genel Sekreteri Sezai Yazıcı ise, geçmişte Anadolu'nun ilk cumhuriyetinin Kars'ta kurulduğunu ifade ettiği sırada Beyribey, Kars Cumhuriyeti ifadesinin yanlış olduğunu yineledi. Yazıcı'nın tanımlamalarda belki farklı ifadelerin kullanılabileceğini ancak ortada bir vaka olduğunu söylemesi üzerine Beyribey, "Cenub-i Garbi Kafkas hükümeti diye oraya yazalım, ama Kars Cumhuriyeti diye bir şey olmaz. Başka şeylerin oraya yazılmasının anlamı yoktur. Tarihte isimler değiştirilmez. Tarihteki ismin aynısını oraya koyabiliriz. Böyle olursa bu vizyonumuz yanlış bilgilendirmenin vizyonu olur" diye konuştu.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Alibeyoğlu, tartışma ortamının güzel olduğunu, tartışmanın fakat farklı boyutlara çekilmemesi gerektiğini vurguladı. Toplantının ilerleyen dakikalarında salonda bululanlardan bazıları, toplantıda görüş belirten milletvekili Selahattin Beyribey'e sert çıkışlarda bulundu. Sert tartışmaların yaşandığı salonda milletvekili Beyribey ise, tartışmayı oluşturanlara önce dinlemesini bilmeleri gerektiğini belirtti ve ardından, "Vekil diyorsunuz ve bana konuşma hakkı doğuyor. O zaman vekil demeyin bende konuşmayayım. Eğer kombina özelleştirildiyse bunu ben yapmadım o zaman muhataplarına sorun" ifadelerini kullandı.

Toplantıda yaşanan tartışmalar üzerine Vali Mehmet Ufuk Erden, TESEV yetkililerine taslakların önceden bildirilmediğini, bu nedenle daha geniş bir toplantı yapılması ve bunun öncesinde muhatap olan herkese taslakların gönderilmesi gerektiğini vurgulayarak toplantıya son noktayı koydu.

Kaynak: İHA