Kars´Ta Öğretmenevi´Nde Öğretmenler Dövüldü
Haberler » Güncel » Haber

Kars´Ta Öğretmenevi´Nde Öğretmenler Dövüldü

Kars Öğretmenevinde, Yer Nedeniyle Öğretmenler ile Personel Arasında Çıkan Tartışmada İki Öğretmen Darp Edildi. Öğretmenevi Yetkilileri Kavgayı Öğretmenlerin Başlattığını İleri Sürerken, Eğitim-sen Kars Şubesi İki Üyesinin Darp Edilmesini Yaptığı Basın Toplantısıyla Kınadı.

Kars´Ta Öğretmenevi´Nde Öğretmenler Dövüldü

KARS Öğretmenevinde, yer nedeniyle öğretmenler ile personel arasında çıkan tartışmada iki öğretmen darp edildi. Öğretmenevi yetkilileri kavgayı öğretmenlerin başlattığını ileri sürerken, Eğitim-Sen Kars Şubesi iki üyesinin darp edilmesini yaptığı basın toplantısıyla kınadı.

Öğretmenler ile öğretmenevi personeli arasındaki masa yeri kavgası 5 Haziran Cumartesi günü saat 13.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre Ziya Gökalp İlköğretim Okulu öğretmeni Yavuz Ulusoy ile Dedekorkut İlköğretim Okulu öğretmeni İbrahim Ağaoğlu, Şehit Yusufbey Caddesi üzerindeki öğretmenevine ait Kültür Evi'ne çay içmeye gitti. Masayı çimenlik alana taşıyan Ulusoy, personel tarafından masanın yerine konulması için ikaz edildi. Başka masaların da çimenlik alanda bulunduğunu söyleyen Ulusoy ile öğretmenevi garsonları arasında tartışma çıktı. Bu arada öğretmen İbrahim Ağaoğlu, yanındaki çocuğunu olaydan etkilenmemesi için uzaklaştırdı. Geri döndüğünde arkadaşı Ulusoy'un öğretmenevindeki bir odaya götürüldüğünü öğrenen Ağaoğlu ile personel arasında da tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine yine iddiaya göre öğretmenevi güvenlik görevlileri ile garsonlardan oluşan 10 kişilik grup iki öğretmeni darp etti. Öğretmenevine gelen polis, olaya karışan iki öğretmen ile 10 personelin ifadelerini aldı. Yediği yumruk darbeleriyle yüzü ve alnı moraran Ağaoğlu, Devlet Hastanesi'nde iki günlük iş göremez rapor alırken, taraflar birbirinden şikayetçi oldu.

EĞİTİM-SEN: ÖĞRETMENEVİ YÖNETİMİ OLAYA GÖZ YUMDU

Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Ahmet Adıgüzel, darp edilen öğretmen Yavuz Ulusoy ile İbrahim Ağaoğlu'yla birlikte düzenlediği basın toplantısında olayı kınadı. Şube Başkanı Adıgüzel, "Bir polisevinde bir polisin, bir hekimevinde bir hekimin dövüldüğü ya da saldırıyla uğradığı hiç duyulmamıştır. Ne yazık ki, Kars Öğretmenevi'nde bu gerçekleşmiştir. Evet, sonunda bir değil iki öğretmen adeta linç edilmeye kalkışılmıştır. Bu olayı kınıyoruz. Arkadaşlarımız tekme ve yumruklarla saldırıya uğruyorlar. Sebebi ne olursa hiçbir gerekçe, bir başkasına şiddet uygulamayı meşrulaştıramaz. Bu olay, insanın en temel hakkı olan güvenceli çalışma hakkının olmamasının ortaya çıkardığı vahamettir. Öğretmenevi yönetimi bu olayda ya inisiyatifsiz kalmış, ya göz yummuş ya da ihmalkar davranmıştır. Öğretmenler bu olaydan sonra öğretmenevlerinde nasıl kendilerini güvende hissedecektir" diye konuştu.

Darp edilen öğretmen Yavuz Ulusoy, kalabalık bir grup tarafından saldırıya uğradıklarını belirterek, "Kamera kayıtlarında bütün görüntüler var. Arkadaşım olmasaydı beni linç edeceklerdi" dedi.

İbrahim Ağaoğlu da, "Araya girmeye çalıştım. Yavuz öğretmeni döven garson bana dönerek, 'sen de dayak yemeyi istiyorsun değil mi' dedi ve yumruklamaya başladı. Sonrasını hatırlamıyorum" diye konuştu.

Olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçınan öğretmenevi yetkilileri ise kavganın bir öğretmenin personelin başına sandalyeyle vurmasıyla başladığını ileri sürdüler. İki öğretmen ile olaya karışan öğretmenevi personeli hakkında adli ve idari soruşturma sürdürülüyor.