Kars'ta Doğalgaz Bilgilendirme Toplantısı

Kars'ta Doğalgaz Bilgilendirme Toplantısı

Kars'ta Bir Yıl Önce Başlayan Doğalgaz Çalışmaları Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Kars'ta Doğalgaz Bilgilendirme Toplantısı

Kars'ta bir yıl önce başlayan doğalgaz çalışmaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, doğalgazın taşeron firması KARGAZ Genel Müdürü Alirıza Ünaydın ile birlikte bilgilendirme toplantısı yaptı. Kars Belediyesi Kars Sanat Merkezi'ndeki toplantıya Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibayoğlu, daire amirleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Başkan Alibeyoğlu, doğalgaz çalışmaları nedeniyle bozulan yolların faturasının belediyeye çıkartılmasının yanlış olduğunu söyleyerek, "Kars'ın doğalgaz işi taşeron firma KARGAZ'a verildi. Ama ne yazık ki kazı sağlıklı yapılmadı. Yapılan bir kazının üzeri 3 gün içinde kapatılacaktı. Ama her yer bir anda kazılmaya başlandı. Bizim KARGAZ'la olan anlaşmamız bozulan yolların en geç 1 yıl içinde onarılmasıydı. Böyle olmadı ve yollar bozuk bir şekilde kaldı. Karlar eriyince de ortaya köstebek yuvaları çıktı. Bununla ilgili olarak da defalarca açıklama yapmamıza rağmen vatandaşlar bizi suçladı. Bizi adeta yargısız infaz yaptılar. Seçimlere çeyrek kala her yer toz-duman oldu. Kirlilik had safhaya ulaştı. Burada tekrar ediyorum bozulan yolların sorumlusu ben değilim, biz değiliz ve belediye değildir. Bizi yargısız infaz edenlerin utanması gerek. Bu önemli hizmetin karşılığı bu olmamalıydı. Hatta bu işler için benim para aldığımı bile söylediler. Daha ne iftiralar yapıldı. Öyle söylentiler oluyor ki gecekondu yıkıyorsunuz altında altın aradığımızı söylüyorlar. Biz burada hizmet yapıyoruz ama iftiralara maruz kalıyoruz" diye konuştu.

KARGAZ Genel Müdürü Alirıza Ünaydın ise konuşmasına Karslılar'dan özür dilerek başladı. Bozulan yollarla ilgili olarak belediyenin kesinlikle sorumlu tutulmaması gerektiğini belirten Ünaydın, "Burada suçlu aranacaksa o da biziz. Bizim burada gerekli asfalt şantiyemiz olmadığı için çalışmaları aksattık. Bozulan yolların yeniden yapımı bize aitti ama biz bunu aksattık. Buradan herkesin önünde bir kez daha söylüyorum. Belediye kesinlikle kusurlu değil. Hatta bizler belediyenin yaptığı yeni yolları bile bozduk. Bu kadar sorun çıkacağını hesaplamamıştık. Fakat bundan sonra böyle olmayacak. Elimizden gelenin fazlasını yapıp bozulan yolları en kısa sürede onararak kenti yeniden güzelleştireceğiz" dedi.

Ünaydın ayrıca, şu ana kadar ki çalışmalarla 2 bin 500 aboneye gaz verilecek seviyeye gelindiğini, 1 yıl içinde gazı verme aşamasına getirdiklerini de kaydederek, "10 gün içinde bozulan yolları yapacağız. Bu ayın ilk haftasında gazı verecektik ama BOTAŞ'la olan bazı problemler yüzünden önümüzdeki haftaya kaldı. Önümüzdeki hafta Yurt-Kur ve üniversitenin bazı bölümlerine ilk gazı vereceğiz. Kent merkezine ise bu ayın sonunda başlanacak. 15 Temmuz'a kadar tüm Kars'a gaz vereceğiz. Abone çalışmalarına da başlayacağız ve Ağustos ayının sonuna kadar Kars merkezde gaz verme işlemi bitecek. Şu anda şebeke çalışmalarımız yüzde 85 oranında tamamlandı. Önümüzdeki Pazartesi günü abone müracaatlarını kabul ediyoruz. Gaz artık geliyor. Vatandaşlar, gaz dönüşüm tesisatlarını yaptırabilirler. Bu çalışmalarda 1 yıl içinde 8 milyon dolar para harcandı" şeklinde konuştu.

(BA-HE-Y)

Kaynak: İHA