Kars'ta '7. Uluslararası Aşıklar Bayramı' Başladı

Kars'ta '7. Uluslararası Aşıklar Bayramı' Başladı

15.06.2012 17:59 | Son Güncelleme: 15.06.2012 17:59
Kars'ta '7. Uluslararası Aşıklar Bayramı' Başladı

Kars Belediyesi'nin düzenlediği 7.Uluslararası Aşıklar Bayramı, Devlet Sanatçısı Karslı merhum aşık Murat Çobanoğlu'nun kabrinin ziyareti ile başladı.

Kars Belediyesi'nin düzenlediği 7. Uluslararası Aşıklar Bayramı, Devlet Sanatçısı Karslı merhum aşık Murat Çobanoğlu'nun kabrinin ziyareti ile başladı. Azerbaycan, Gürcistan ve İran gibi ülkelerin yanı sıra yurdun dört bir yanından aşıkların katıldığı 7. Uluslararası Aşıklar Bayramı etkinlikleri 3 gün sürecek.

Kars Belediyesi'nin düzenlediği "Aşıklar Bayramı" aşık ve aşıklık edebiyatının değişmez gösterilerinden olan atışma, muamma, halk hikayesi, divan, dudak değmez gibi 5 dalda yapılacak yarışmalara katılan aşıklar, başarılarına göre ödüllendirilecek. Aşıklar Bayramı'nın ilk gününde; Murat Çobanoğlu, Asri Mezarlık'taki kabri başında anıldı. Anma törenine, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, çeşitli Kafkas ülkelerinden gelen ünlü aşıklar ve basın mensupları katıldı.

Etkinlikte ilk olarak merhum Çobanoğlu'nun kabri başında Kur'an-ı Kerim'den aşır ve Fatihalar okundu. Katılımcıların kırmızı karanfilleri kabre bırakmasının ardından, Çobanoğlu'nun unutulmaz bir halk ozanı olduğunu belirten Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, konuşma yaptı. Başkan Bozkuş, "Elimizden gelen, inançlarımızı, geleneğimizi, göreneğimizi, kültürümüzü bizden sonraki nesillere aktarmaktır." dedi.

Buradaki törenin ardından, Mesut Yılmaz Parkı'nda bir araya gelen ve kortej eşliğinde Faikbey, Kazımpaşa, Halitpaşa caddelerinde yürüyüş yapıldı. Davul, zurna eşliğindeki aşıkların sazlı, sözlü ve deyişli yürüyüşünü vatandaşlar ilgiyle izledi. Daha sonra, Evliya Camii ve Şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri Türbesi'nde dua eden aşıklar Kars Kalesi ile Namık Kemal Kültürevi'ni dolaştı.

Uluslararası Kars Aşıklar Bayramı'nın ilk günkü programında ise Kars Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonunda açılış töreni ve konuşmaların ardından ön elemelerin yapılmasıyla 3 günlük bayram başladı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title