Kars: Soğanlı Dağları'nda Soğuk ve Tipi Altında Zorlu Yürüyüş

Kars: Soğanlı Dağları'nda Soğuk ve Tipi Altında Zorlu Yürüyüş

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliği'nin Organizasyonuyla Düzenlenen ve Sarıkamış İlçesi'ne Bağlı Kızılçubuk Köyü'nden Başlayan 11 Kilometrelik Yürüyüşe, Soğuk ve Tipi Damgasını Vurdu.

Kars: Soğanlı Dağları'nda Soğuk ve Tipi Altında Zorlu Yürüyüş

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliği'nin organizasyonuyla düzenlenen ve Sarıkamış İlçesi'ne bağlı Kızılçubuk Köyü'nden başlayan 11 kilometrelik yürüyüşe, soğuk ve tipi damgasını vurdu.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, bazı daire amirleri, askerler, şehit yakınları ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 2 bin kişilik grup, Kızılçubuk Köyü'nden start alan 11 kilometrelik yürüyüşe katıldı. Yürüyüşe İstanbul'dan gelen şehit yakını kardeşler Sinan Pulur (65) ve Ferda Pulur (62), yürümekte bir hayli güçlük çektiklerini belirtti. Pulur kardeşler, "Askerlerimizi düşünerek bir çaba gösterip biz de yürüyoruz. Dedemiz burada şehit olmuş. Biz de bütün şehitlerimizin ruhunu şad etmeye geldik" dedi. Ankara Muharip Gaziler Derneği adına yürüyüşe katılan 68 yaşındaki şehit yakını Recai Ocak ise, "Dedem de bu dağlarda benim gibi yürüyememiş kalmış" diyerek bu zorluğu özetledi.

Yürüyüşün ilk başlangıcının hemen ardından etkili olan soğuk ve dondurucu hava ile tipi, yürüyüşe katılanlara zor anlar yaşattı. Katılımcılar zirveye çıkabilmek için hem doğayla mücadele etti, hem de soğuğa direnerek tipiyle mücadele etti. Saatler süren yolculuğun ardından zirveye ulaşan katılımcılar, bu defa da iniş çilesi çekti. 3 saat süren yürüyüş oldukça sıkıntılı geçti.