Kars: Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi Satılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Kars: Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi Satılıyor

Kars'ta 34 Yıldır Halk Ozanlarına Ekmek Kapısı Olan Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi, Aşıklara İlgi Olmaması Nedeniyle Satılığa Çıkarıldı.

Kars: Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi Satılıyor

Kars'ta 34 yıldır halk ozanlarına ekmek kapısı olan Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi, aşıklara ilgi olmaması nedeniyle satılığa çıkarıldı.

34 yıl önce merhum halk ozanı Murat Çobanoğlu, tarafından Yusuf Paşa Mahallesi'nde hizmete sunulan Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi bunca yıl aşıklara ev sahipliği yaptı. Bütün umutlarını bu kıraathaneye bağlayan aşıklar, başta Ramazan ayı olmak üzere diğer günlerde de her akşam sevenlerinin karşısına çıkarak sazlarının tellerine vurarak ekmek paralarını çıkardılar. Aşıklar diyarı Kars'ın en gözde mekanları olan Aşıklar Kıraathanesi, aynı zamanda da bu kültüre gönül verenlerin efkar dağıttı bir yer olarak adından söz ettirdi. Geleneğin devam edebilmesi ve ilgi çekebilmesi için aynı çatı altında bir de Murat Çobanoğlu Aşıklar Derneği kuruldu.

İlk kurulduğu yıllarda aşık severlerle dolan kıraathanenin gün geçtikçe müşterisiz kalması ve aşıkları dinleyenlerin sayılarında büyük oranda azalma olması hem aşıkları hem de kıraathanenin işletmecisini zor durumda bıraktı. Halk ozanları artık bir dönemler onlarca aşık severin karşısına çıktıkları kıraathanede birkaç kişiye konser vermek zorunda kaldılar. Bu durum kıraathane işletmecisi de zor durumda kalınca aşıklık kültürünü zora sokacak bir karar aldı. Kıraathanenin satılacağı kararı ise en çok aşıkları üzdü. Bundan böyle ne yapacaklarını kara kara düşünmeye ve dert yanmaya başladılar.

1930 yılında Ağrı'nın Dambat köyüne yerleşen ve zaman zaman Kars'a gelerek Aşıklar Kıraathanesi'nde ekmek parası kazanan Aşık Sefer Firgani (64), sosyal güvencelerinin olmayışından yakındı ve yetkililere seslenerek, "Bize yardım etsin. Evimiz yok, barkımız yok. Çoluğumuz çocuğumuzdan, geçimimizden aciz kalmış bir insanız. Allah rızası için bizim sıkıntılarımız ele alınsın. Bize yardımcı olsunlar. İslam halkı yaşadıkça aşıklık kültürü de yaşar. Bu kültür haliyle bitmemiştir ama bitmiş sayılır. Niye bu kıraathanede her akşam 150-200 kişi olmasın. Vatandaş gelmiyor izlemiyor bizi" dedi.

Kars'ın Arpaçay İlçesi'nin Geçit köyünden olan aşık Mahmut Karataş (45) da 1979 yılında başladığı bu sanata önce ilgi duyduğunu fakat bugüne geldiğinde ise pişmanlık duyduğunu söyledi. Kültür Bakanlığı'na kayıtlı sanatçı olmasına rağmen bir sosyal güvencelerinin bulunmadığını da belirten aşık Mahmut Karataş, aşıkların içinde bulunduğu acı yaşantıyı şu sözlerle dile getirdi:

"Gerçekten biz şu an açız. 4 akşamdır ben buradan parasız gidiyorum ve bu akşam halk biraz vardı. Ekmek paramı ve harçlığımı çıkarabildim. Ben eve boş gittiğim zaman geri dönüp 1979 yıllara baktığımda şu anda pişmanlık duyuyorum. Üzülüyorum, gerçekten üzülüyorum. Benim çocuğum bana diyor ki 'Baba, ben senden utanıyorum' Niye utanıyor, biliyor musun? Hani aşıklığımdan dolayı utanmıyor. Geçim sıkıntısı çektiğimizden çolumuz çocuğumuz utanıyor. Ekmek bulamıyoruz".

Aşık Mahmut Karataş, daha sonra aşığı bir atoma benzeterek, "Aşıklığa gerçekten bu sanata gönül veren aşık Atomdur. Biliyor musunuz? Atom bir kez patlar ama aşıklık her saniye patlar. Aşığın patlaması atoma da benzemez. Onun için benim tek ricam devlet büyüklerinden bize el atsınlar, bize sahip olsunlar. Desinlerle bu iş olmuyor. Tenceremiz kaynamıyor hemşehrim. Bize sahip olsunlar. Bu mülkiyet satılıyor" diye konuştu.

Zeki Müren'in çok büyük bir sanatçı olduğunu da ifade eden aşık Mahmut Karataş, "Zeki Müren'e gazeteciler soru sordular. Dediler ki 'siz eli öpülecek bir sanatçısınız.' Dedi ki 'siz yanlışsınız. Türkiye'de eli öpülecek sanatçılar aşıklardır. Biz aşıkların döküntüsünü toplamışız. Biz onlardan esinlendik, biz onlardan aldığımız aşıkların eserleriyle buraya geldik.' Allah rahmet etsin çok büyük bir sanatçıydı. Gerçekten aşıklar çok emektardır, ama aşıklar hakkını alamıyor. Ben buradan yine söylüyorum. Bizzat devlet büyüklerimizden, Başbakanımıza, Kültür Bakanımıza ne olur bize sahip olsunlar. Bize destek olsunlar, bizim sosyal güvencemiz yok. Bize sahip çıksınlar" şeklinde konuştu.

Murat Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi sahibi ve Murat Çobanoğlu Aşıklar Derneği Başkanı Güven Bekirhan da önemli açıklamalarda bulundu. Aşıklık geleneğinin yeniden canlandırılması gerektiğini savunan Bekirhan, "Yani bu konuya sıkı sıkıya el atmaları gerekiyor. Ben kendim de 8 yıldır burayı çalıştırıyorum. Ticari anlamda her hangi bir şey de kazanmadım. Ama buraya kadar ancak getirebildim. Bundan sonrası içinde yapacak bir şey yoktur. Burayı satılığa çıkardım ve müşteri bulur bulmaz da satacağım" dedi.

Bekirhan, halk ozanlarının içine düştüğü durumu da şu şekilde dile getirdi:

"Benim açımdan fazla da önemli değil, ama bu aşıklara en azından sosyal güvenceleri verilsin istiyoruz. Adam var, yatı-katı var ve yeşil kartı da var, ama nedense bu aşıklara yeşil kart almakta bile problem çıkarıyorlar. Odun kömürleri bile yok. Burası kış memleketi ve 8 ay kışla geçiyor. Gelin görün ki biz bu aşıklar için valiliğe talepte bulunduk Sosyal Yardımlaşma Fonundan reddedildi. Yani ben anlamıyorum. Bu aşıklar 40-50 sene bu sanatı niçin yapmışlar? Ben samimi söylüyorum. Ben bunların yerinde olsam bütün gazetecileri çağırırım ve sazlarımı kırarım gider ayakkabı boyacılığı yaparım".