Kars Kent Konseyi Gençlik Meclisi Toplandı

Kars Kent Konseyi Gençlik Meclisi Toplandı

Kars Kent Konseyi Gençlik Komisyonu Toplantısında Konuşan Kent Konseyi Başkanı ve Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, "Artık Kent Kültürünü Hakim Kılmamız Gerekiyor. Yolda Yürürken Bir Üniversite Öğrencisi Kızımıza Laf Atılıyorsa Herkes O Laf Atanı Uyarmak Zorundadır. Kentteki Öğrenci Bu Kenti Sevmeli Ki Mezun Olduktan Sonra Bu Kente Gelerek Görev Yapsın" Dedi.

Kars Kent Konseyi Gençlik Meclisi Toplandı

Kars Kent Konseyi Gençlik Komisyonu toplantısında konuşan Kent Konseyi Başkanı ve Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, “Artık kent kültürünü hakim kılmamız gerekiyor. Yolda yürürken bir üniversite öğrencisi kızımıza laf atılıyorsa herkes o laf atanı uyarmak zorundadır. Kentteki öğrenci bu kenti sevmeli ki mezun olduktan sonra bu kente gelerek görev yapsın” dedi.

Kars Sanat Merkezi'nde düzenlenen ve Gençlik Komisyonu Başkanı Gündüz Uzar'ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Alibeyoğlu, “Kars-Bakü-Tiflis demiryolu hattıyla Kafkasya'da, Orta Asya pazarında 150 milyon kişi ve 250 milyar dolarlık pazara hitap eden yüzlerce fabrika Kars'ta açılacaktır. Onun haricinde Kars'ta işsizliğin çözüleceğine inanmıyorum. Bizler örgütlü toplum olarak el ele verdiğimizde bunların üstesinden gelebiliriz. Gençliğin geleceğe sahip çıkması lazım. Gençler siyasi partilerin afişlerini asmak için bir araç olarak görülüyor. Gençliğin kendisine sahip çıkmadığı anlamda kimse sahip çıkmaz. Amatörce de olsa örgütlenmek lazım. Örgütlü bir toplum olduğumuzda bu ülke ve bu kent bir yerlere gidecektir”diye konuştu.

Alibeyoğlu, daha sonra şunları söyledi: “Üniversite öğrencileriyle bu kenti cazibe haline getirmemiz lazım. Esnafımız maalesef kent kültürünü daha yeni yeni benimsemeye başlıyor. Vaktiyle büyük bir sermeye ve beyin göçü oldu, yerine köylülük geldi. Köy kültürü köyde güzeldir. İnsanlarımız ahırının çatısını yaptırıyor evinin yer döşemesini yaptırmıyor. Hayvanına verdiği özeni insanına, ailesine, kendi çocuğuna vermiyor. Artık kent kültürünü hakim kılmamız gerekiyor. Yolda yürürken bir üniversite öğrencisi kızımıza laf atılıyorsa herkes o laf atanı uyarmak ve dersini vermek zorundadır. Kentteki öğrenci bu kenti sevmeli ki, mezun olduktan sonra bu kente gelerek görev yapsın.”

Kars Kent Konseyi Gençlik Komisyonu Başkanı Gündüz Uzar da konuşmasında, çoğu sorunlarla karşı karşıya olduklarını ancak en büyük sorunun işsizlik olduğunu dile getirerek, “Ülkenin batı kısımlarında yaşayan insanlarımız kış ayını 100 kilogram yakacakla sağlıklı bir şekilde atlatırken, biz burada 3 ton yakacakla sağlığımızı zorlayarak kış ayını atlatmaya çalışıyoruz. Şu anda atıl durumda olan fabrikaların hayata geçmesi lazım. İş adamlarımız Kars'a yeni ve güçlü iş sahaları kurması ve iş alanlarında gençlere istihdam sağlaması lazım. Her zaman bir şeyler isteyen gençlik değil, bir şeyler üreten gençlik oluşturma çabası içerisindeyiz. Bir şeyleri sorgulayan, konuşan, üretim yapan, proje üreten gençliğin çalışkan ve donanımlı her türlü sorunun üstesinden gelebileceğine inanıyoruz” diye konuştu

Konuşmalardan sonra, gençliğin sorunları konulu anket çalışmasının sunuşları açıklandı, soru cevap şeklinde bilgi alışverişi yapılarak müzik dinletisi sunuldu.

(BA-İRT-Y)

08.04.2007 21:24 TSİ