Kars: Kars'ta Sarıkamış Harekatı Canlandırıldı

Kars: Kars'ta Sarıkamış Harekatı Canlandırıldı

Kars'ta Sarıkamış Şehitleri'ni Anma Etkinlikleri Kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliği Tarafından Organize Edilen "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" Programında Sarıkamış Harekatı'nın Canlandırıldığı Bir Tatbikat Düzenlendi.

Kars: Kars'ta Sarıkamış Harekatı Canlandırıldı

Kars'ta Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliği tarafından organize edilen "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" programında Sarıkamış Harekatı'nın canlandırıldığı bir tatbikat düzenlendi.

Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtarılışının konu edildiği tatbikatta ilginç görüntüler yaşandı. Yukarı Sarıkamış Köyü Şehitlik Anıtı'nda gerçekleştirilen temsili kurtarma operasyonu, vatandaşların büyük ilgisini çekti. Bu arada, çocuklarıyla birlikte bir anda mermilerin patladığı tatbikatın içinde kendilerini bulan 2 kadın, önce neye uğradıklarını şaşırdı, ardından da ne tarafa kaçacağını bilemeyerek sağa sola kaçmaya başladı. Yaklaşık 30 dakika süren temsili kurtarmanın ardından Şehitlik Anıtı'ndaki törenlere geçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte başlayan törende soğuk ve şiddetli rüzgardan dolayı olumsuzluklar yaşandı. Aksaray Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Temsilciliği üyeleri ile Erzincan Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin de hazır bulunduğu törende, "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" sloganları atıldı. Hava muhalefeti nedeniyle protokol konuşmaları kısa tutuldu. Vali Mehmet Ufuk Erden de kısa ve duygusal bir konuşma yaptı. "Yüce Atatürk'ün ve topyekün seferber olan milletimizin o günlerde gösterdiği bu fedakarlığı hiç unutmayın" dediği sırada gözleri dolan Vali Erden, konuşmasını "Ve bize emanet edilen bu vatanın değerini bilin. Bu değer, şehitlerimiz ve gazilerimizle kazanılmıştır" sözleriyle güçlükle tamamlayabildi. Vali Erden'in şehitlik defterini imzalamasının ardından tören sona erdi.

Törenin ardından vatandaşlar, Türk Kızılay'ı Kars ve Sarıkamış Şubeleri tarafından açılan sıcak yemek çadırına akın etti.