Kars: Kars Kalesi'nde Patlamamış Top Mermisi Bulundu

Kars: Kars Kalesi'nde Patlamamış Top Mermisi Bulundu

Kars Kalesi Eteklerinde Çocuklar Tarafından Bulunan Top Mermisinin Patlamaması, Bayram Öncesi Büyük Bir Faciayı Önledi.

Kars: Kars Kalesi'nde Patlamamış Top Mermisi Bulundu

Kars Kalesi eteklerinde çocuklar tarafından bulunan top mermisinin patlamaması, bayram öncesi büyük bir faciayı önledi.

Edinilen bilgiye göre, bugün akşam saatlerinde Atatürk Mahallesi mevkiindeki Kars Kalesi eteklerinde oyun oynayan çocuklar tarafından, 30 kilogram ağırlığında patlamamış top mermisi bulundu. Önce taş sandıkları top mermisiyle bir süre oyun oynayan sonra da korkan çocuklar, mermiyi el birliğiyle taşıyarak yol kenarına bıraktı. Çocukların, durumu ailelerine söylemesinden sonra olay, emniyet güçlerine bildirildi. Olay yerine giden emniyet güçleri, patlamamış top mermisinin son asır Türkiye tarihinin dönüm noktalarından birini teşkil eden ve Rumi 1293 tarihine rastladığından, tarihimize "Doksanüç Harbi" diye geçen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı dönemine ait olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Çocukların çevreden uzaklaştırılmasıyla bomba imha uzmanı bir süre top mermisini inceledi. Merminin bulunduğu bölgenin mahalle bitişiğinde olması nedeniyle imha edilmesi için atış poligonuna götürülmesi kararlaştırıldı. Daha sonra yaklaşık 30 kilogram ağırlığındaki top mermisini kucaklayan bomba uzmanı mermiyi ağır olduğu için taşımakta zorlandı. Ara sıra dinlenen ve nefes nefese kalan uzman güçlükle taşıdığı top mermisini önce çelik yeleğin içine koydu ardından da polislerin yardımıyla arabaya bıraktı. Bombayı incelenmesi için önce Terörle Mücadele Şubesi'ne götüren emniyet güçleri, bombanın büyük boyutlu olduğunu ve imha edilmesi için atış poligonuna götürülmesi gerektiğini polis merkezine bildirdi. Ani Harabeleri yolu üzerinde bulunan Polis Atış Poligonu'nda çevre güvenliği alındıktan sonra mermi fünyeyle patlatılarak imha edildi.

Kars'ta uzun yıllardır inşaat kazıları ve suyu zaman zaman çekilen Kars Çayı'nda da yüzlerce top mermisi bulundu. Halen birçok inşaatın temel kazılarında onlarca mermi bulunuyor ve bu mermiler aynı yöntemlerle imha ediliyor. Hemen hemen her kazma vurulan yerde top mermisinin çıkması, Kars'ın Osmanlı-Rus harbinde ne kadar zarar gördüğünü gözler önüne seriyor.

Kaynak: İHA