Kars: Allahuekber Şehitleri Anıldı

Kars: Allahuekber Şehitleri Anıldı

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nde Allahu Ekber Dağları'nda 92 yıl önce donarak şehit olan 90 bin asker, düzenlenen törenle anıldı.

Kars: Allahuekber Şehitleri Anıldı

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nde Allahu Ekber Dağları'nda 92 yıl önce donarak şehit olan 90 bin asker, düzenlenen törenle anıldı.

Allahuekber Dağları'nın 2 bin 400 metre yüksekliğindeki alanda bulunan şehitlik anıtına Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, askeri yetkililer, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından çelenkler konularak, saygı duruşunda bulunuldu. Törende daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrakları çekildi. Topçu Üsteğmen Abdurrahman Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Sarıkamış Harekatı'nda 90 bin askerin donarak şehit olduğunu belirterek, "Tarihimizde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda, Sarıkamış Harekatı 22 Aralık 1914'de planlandığı şekilde başladı. Birlikler şiddetli soğuk, kar, fırtına ve tipide daha uzun süre yürümek zorunda kalmışlardı. Bu dağları aşmaya çalışırken her iki kolorduya bağlı on binlerce Mehmetçik, donarak şehitlik mertebesine ulaşmasına rağmen, 9. ve 10. kolordu Mehmetçikleri muharebeyi bırakmamış ve mevcutları tamamen eriyene kadar 12 gün 12 gece harekatı devam ettirmiştir. Harekatın bu çetin coğrafyada, yüksek rakımda, derin kar ve soğuğun şiddetli hüküm sürdüğü dönemde icra edilmesi, yiyecek, teçhizat ve giyecek yetersizlikleri nedeniyle başarıya bu kadar yaklaşılmasına rağmen kati neticeye ulaşmak mümkün olmamıştır. Sarıkamış muharebelerinde Mehmetçik'in kahramanlıkları, yiğitliği, fedakarlığı dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan direnci ve sabrı, 92 yıl önce bizlere Sarıkamış'tan bırakılan efsanevi bir mirastır" ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ise, "Sarıkamış Harekatı yapıldığında Aralık ayının son haftası. Vatan evlatları metanetle, dirençle, kendilerine verilen üstlerine itaatle burada üstün fedakarlıklar yapmışlar ve vatan evlatlarımızın yaklaşık 90 bini burada şehit olmuştur. Yüreğimiz onlarla birlikte, vatanımızın her köşesinden gelen bu evlatlarımız, bu askerlerimiz Kars'ın, Sarıkamış'ın emanetidir. Bizler, onlara karşı minnet doluyuz. Yaptıkları fedakarlıklarıyla, canlarıyla, Sarıkamış, Dumlupınar ve Çanakkale gibi bizim Türk tarihinde onurla söyleyeceğimiz, ifade edeceğimiz sayfalar var. Bunlardan bir tanesi de Sarıkamış. Anadolu'da Çanakkale'den sonra en çok şehit verdiğimiz yer burasıdır. Biz bu minnettarlığımızın ifadesi olarak onları rahmetle anıyoruz. Onların anısına düzenlediğimiz saygı yürüyüşü, yüreklerimizde onların gerekliliğinin bir çaresi olacaktır" diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra törene katılan yöneticiler ile vatandaşlar tarafından Sarıkamış Şehitleri'ni Anma Yürüyüşü yapıldı. Kızılay Kars Şubesi de, yürüyüşe katılan vatandaşlara çay ve su ikramında bulundu. Programda, daha sonra cirit gösterileri ve karakucak güreş müsabakaları yapıldı.

Kaynak: İHA