Kars'a Kız Yurdu

Kars'a Kız Yurdu

Kars'ta 100 Yataklı Kız Yurdunun Temeli Törenle Atıldı.

Kars'a Kız Yurdu

Kars'ta 100 yataklı kız yurdunun temeli törenle atıldı.

Kars'ta Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin girişimleri ile hayırsever bir iş adamı tarafından yaptırılacak kız yurdunun temeli, törenle atıldı.

Vali Mehmet Ufuk Erden, Anadolu Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu'ndaki törende yaptığı konuşmada, eğitimin toplumların değişimini, dönüşümünü sağlayan en önemli kavram olduğunu söyledi.

Doğu Anadolu'da eğitimin yükselmesi için hayırsever iş adamlarının desteğine ihtiyaç olduğunu ifade eden Erden, şöyle konuştu:

“Özellikle kız çocuklarımızın okullaşması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının ve hayırsever iş adamlarının desteği bu çalışmalarımıza güç katıyor. Eğitim alanında yapılan tüm faaliyetlere devlet olarak, millet olarak sahip çıkmamız gerekiyor. Yurdu yaptıracak Yadigar-Mehmet Binal çiftine bu örnek davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da bugüne kadar 20 bine yakın kız çocuğunun okula gitmesini sağladıklarını, hedeflerinin ise 100 bin çocuk olduğunu söyledi.

800 ilçeye kız yurdu yapmak amacıyla başlattıkları çalışmaların devam ettiğini ifade eden Saylan, “Sekizinci sınıfı zar zor bitiren kız çocuklarımız geri kalan eğitimini tamamlaması için ilçeye gelmesi lazım. Ancak bir çok ilçede kız yurdu yok. Bu nedenle 800 ilçede birer kız yurdu yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizi hayırsever insanlarımızın desteğiyle sonuçlandıracağımıza inanıyoruz” diye konuştu

Konuşmaların ardından Anadolu Kız Meslek Lisesinin bahçesinde yapılacak 100 yataklı kız yurdunun temeli atıldı.

Kaynak: DHA