Kars: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Kars: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Kars'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Sebebiyle Düzenlenen Programda Sahnelenen Brezilya Kökenli Geleneksel Bir Dans ve Savunma Sanatı Olan Capoeira Gösterisi İzleyenleri Büyüledi.

Kars: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Kars'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle düzenlenen programda sahnelenen Brezilya kökenli geleneksel bir dans ve savunma sanatı olan Capoeira gösterisi izleyenleri büyüledi.

Dolunay Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı'nca Dünya Engelliler Günü dolayısıyla "Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır" etkinliği düzenlendi. Tekerlekli sandalyeli engelliler, etkinliğin düzenlendiği Kars Sanat Merkezi Salonu'nda engelliler için yapılan özel bir bölüm olmadığı için vatandaşların yardımıyla içeri alındı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, sahne önünde tekerlekli sandalyesinde bir konuşma yapan Dernek Başkanı Faruk Ocak, "İsteğimiz, bizlere acıklı bakışlar ve bunun gibi dramatik bakışlar olmasın. Bizim isteğimiz, engelli bir yaşam içinde engelsiz yaşamların sunulması. Engellinin refah seviyesini yükselterek gelecek için endişesi olmayan, tüketenden ziyade üreten bireyler olarak var olduğumuzu toplum içinde belli etmek için imkanların verilmesidir" dedi.

Programda Deniz Feneri Erzurum Bürosu tarafından engelli genç bir kıza akülü araba hediye edildi. Akülü arabayı sahibine teslim eden 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Kurmay Kıdemli Albay Mehmet Ödelgökçen, "Türkiye nüfusunun 8 milyon kadarı engelli. Ancak her aileyi 5 kişiden düşünürsek gerçekten Türkiye'nin bugünkü nüfusunun yarısının engelli olduğunu düşünebiliriz. Dolayısıyla engellilerimizin sorunları ailelerinin de sorunlarıdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Altın Ani Türk Musiki Cemiyeti tarafından Türk sanat Müziği konseri verildi ve Aydın Tanrıverdi İlköğretim Okulu halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. Sahneye son olarak çıkan Ankara Capoeira Derneği üyeleri, Capoeira gösterisi sahneledi. Siyahi kölelerin beyaz köle tüccarlarına karşı verdiği mücadele sonucu ortaya çıkan özgürlük mücadelesinin anlatıldığı gösteri, izleyenler tarafından büyük beğeni kazandı.