Kargid, Tuskon Tarafından Düzenlenen 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü Zirvesinden Mutlu Döndü

Karadeniz İşadamları Derneği (Kargid), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (Tuskon) Tarafından Düzenlenen 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü Zirvesinden Mutlu Döndü. 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılan Kargid Üyeleri, Birçok Yabancı Ülkenin İşadamıyla İş Görüşmelerinde Bulundu.

Kargid, Tuskon Tarafından Düzenlenen 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü Zirvesinden Mutlu Döndü

Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü zirvesinden mutlu döndü. 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne katılan KARGİD üyeleri, birçok yabancı ülkenin işadamıyla iş görüşmelerinde bulundu.

TUSKON tarafından düzenlenen Avrasya zirvesine katılarak önemli iş bağlantıları gerçekleştiren Trabzonlu işadamları, şimdi de 3. Afrika Dış Ticaret Zirvesi'nde önemli ticari bağlantılar kurdu. KARGİD Başkanı Ekrem Kayıkçıoğlu, pograma katılım hedeflerinin; girişimciliği ile bilinen Karadenizli işadamlarının dış ticaret kapasitelerini geliştirmek ve Afrika pazarına açılımlarında ilk adımı atmalarına yardımcı olmak olduğuna vurgu yaptı. KARGİD olarak programa Trabzon'dan 16 kişilik bir heyetle katıldıklarını anlatan Kayıkçığlu, "Trabzonlu işadamlarımız bir dizi iş temasında bulundular. Afrika'ya yapılacak ihracatın zannedildiği gibi zor olmadığını gördüler." dedi.

Daralan iç pazarda oluşan sıkıntıların bu tip organizasyonlar ile çözüleceğine inandıklarına işaret eden Kayıkçıoğlu, Afrika'nın gerek yer altı zenginlikleri gerekse yatırım eksiklerinden dolayı bakir bir pazar olarak görüldüğünü dile getirdi. Kayıkçıoğlu, bu tarz organizasyonlar ile Afrika'ya olan ihracatın artacağını umduğuna vurgu yaptı. Kayıkçıoğlu, Trabzon'dan organizasyona katılan işadamlarının, Afrika'nın farklı ülkelerinden birçok işadamıyla otuzun üzerinde iş görüşmesi yaptığını sözlerine ekledi.

3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına katılan Trabzonlu işadamlarından İlyas Doğan da, birçok ülke işadamıyla önemli görüşmeler yaptıklarını belirtti. Doğan, "KARGİD'in bir üyesi olarak katıldığım bu önemli zirvede Afrikalı işadamlarıyla çok önemli görüşmeler yaptım. İlk fırsatta Afrika'daki ülkelere giderek yeni iş fırsatlarını, yatırım alanlarını yerinde inceleyeceğim." dedi.

TUSKON'un düzenlediği 3. Afrika Zirvesi 13-15 Mayıs'ta İstanbul WOW Convention Center'de yapıldı. Programa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra 20 Afrikalı bakan, 70 bürokrat, bin Afrikalı ve 2 bin Türk işadamı katılmıştı.

Kaynak: CHA