Karesi Umut Ateşi Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Karesi Umut Ateşi Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Valimiz Yılmaz ARSLAN, Karesi Umut Ateşi Projesi Kapsamında Eğitim Gören Gençlerimizi 13.10.2010 Çarşamba Günü Saat:17.00 De Balıkesir Musiki Derneği Binasında Ziyaret Etti.

Karesi Umut Ateşi Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Balıkesir Valiliğimizin öncülüğünde ilimizdeki risk altında bulunan, olumsuz şartlarla karşı karşıya olan çocuk ve gençlerin suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunmasına yönelik, bilgilendirme ve sosyal çalışmaları da kapsayacak şekilde sanat alanında mesleki yönden eğitilerek istihdam edilmeleri ve topluma faydalı birer birey olarak sosyal hayata uyumlarının sağlanması, kötü alışkanlıklardan korunması amacıyla "KARESİ UMUT ATEŞİ" projesi çerçevesinde gençlerimiz eğitimlerini Balıkesir Musiki Derneğinde uzman eğitmenler eşliğinde devam ediyor.

Karesi Umut Ateşi projesi kapsamında eğitim gören Uğur SIVACI ve Leyla DEMİRKESEN adlı gençlerimiz, 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı için Kadriye kemal GÜREL güzel sanatlar Lisesi kayıt öncesi yapılan mülakat sınavında almış oldukları eğitimler ve yetenekleri ile başarı sağlayarak bu okulda okumaya hak kazanmışlar ve halen bu okulda eğitim ve öğretime devam etmekteler.

Valimiz eğitim alan gençlerle yaptığı konuşmasında, "çocuklar, ileride eğitimlerin neticesi olarak müzisyenliği meslek olarak devam etmek istersiniz yada istemezsiniz bu sizin bileceğiniz bir konu ama şu eğitimin verilmesinden dolayı ben başta, İl Emniyet Müdürlüğümüz olmak, Balıkesir Musiki derneğimize, İşkur'a ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze buradan teşekkür etmek istiyorum. Bizler bu tür sokakta normal eğitim zamanları dışındaki vakitlerde çocuklarımızın bu tür faaliyetlerle ve etkinliklerle zamanlarını geçirmelerini arzu ediyoruz. İşte Musiki Derneğimizde bunu gerçekleştiriyor.

Bu konuda da gerekli imkanlarımız var ve bu imkanları değerlendirmek istiyoruz. Gençlerimizden de bu imkanlardan faydalanmalarını bekliyoruz. Sizlerden isteğimiz okullarınızla eşgüdümlü olarak müzik eğitimlerinize devam etmeniz. Herhangi bir suça karışmamanız ve Türk müziğinin vermiş olduğu o olgunluğu, ağırlığı hayatınıza ve davranışlarınıza yansıtmanız" dedi.

Vali Yılmaz ARSLAN daha sonra, eğitim gören gençlerin öğrendikleri türküye eşlik etti ve öğrencilere baklava ikram etti.

KARESİ UMUT ATEŞİ Projesi ile; İlimizde özellikle Dinkçiler, Gümüşçeşme ve Gündoğan Mahallerinde yaşayan ekonomik yönden düşük, sanat icra etme kabiliyeti yüksek, romen vatandaşların çocuklarının tespiti yapılarak, orkestra oluşturulması ve eğitimli hocalar sayesinde sanat alanında kendilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ) tarafından proje çalışmasının ders programları hazırlanarak, eğitimler konusunda gerekli destek verilmektedir.

Gençlerin eğitimleri Balıkesir Musiki Derneği Binasında yürütülmektedir. Dernek bünyesinde bulunan deneyimli hocalar tarafından eğitim verilmektedir.

Proje çalışmalarına destek veren TOBB- Balıkesir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı tarafından eğitim alarak müzik aleti olmayan 19 gencin malzemeleri temin edilmiştir.

05 Temmuz 20100 günü başlatılan "KARESİ UMUT ATESİ" projesi kapsamında 40 gencimiz eğitim görmektedir. Ayrıca proje de bulunan gençlere sosyal ve sportif etkinlerde yapılmaktadır. "KARESİ UMUT ATEŞİ" projesi 10.12.2010 günü sonuçlanacaktır. 13.10.2010

Kaynak: Bültenler