Kardiyoloji Alanındaki Gelişmeler
Haberler » Yerel » Haber

Kardiyoloji Alanındaki Gelişmeler

Samsun Medical Park Tıp Merkezi'nde hizmet vermeye başlayan Kardiyoloji Uzmanı Dr.

Kardiyoloji Alanındaki Gelişmeler

Samsun Medical Park Tıp Merkezi'nde hizmet vermeye başlayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Recep Asiltürk "kardiyoloji alanındaki gelişmeler" hakkında bilgi verdi.

Uzm. Dr. Recep Asiltürk, "5-10 sene öncesinde kalp damarlarına ve kapaklarına yönelik ameliyatsız yapılamayan müdahaleler, günümüzde damardan girerek ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Bu tekniklerle hastalar acısız sıhhat bulmakta ve erkenden işlerine geri dönebilmektedir" dedi.

Bu yeniliklerden bazılarına değinen Dr. Asiltürk, "Kalp kapaklarındaki daralmalar ve kaçaklar anjiyografik yöntemlerle kapalı olarak tedavi edilebilmektedir. Örneğin aort kapak darlıkları damardan girilerek yapay kapak takılması yöntemi (TAWI) ile tedavi edilebilmektedir. Mitral kapak darlıkları damardan girilerek balon şişirilmesi ile (VALVULOPLASTİ) genişletilebilmektedir. Kapaklardaki genişleme ve açıklıklar damardan girilerek kapalı ortamda daraltılarak tedavi edilebilmektedir. Kalp duvarlarındaki ve kapaklarındaki delikler özel cihazlarla kapatılabilmektedir" diye konuştu.

Samsun Medical Park Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Recep Asiltürk, "Daha önceden müdahalesi açık kalp ameliyatı dışında mümkün olmayan kalp damar hastalıklarında da gelişmeler oldu. Kalp damarlarındaki uzun darlıklar 1-2 senedir eriyen stentler sayesinde damardan girilerek sağlıklı olarak tedavi edilmektedir. Tamamen tıkalı olan damarlar özel teknikler (teller balonlar ve kataterler) ile başarılı bir şekilde (CTO yöntemi) açılabilmektedir" şeklinde konuştu. - SAMSUN