Kardeş Şehir Mogadişu'dan Başkan Tuna'ya Ziyaret
Haberler » Güncel » Kardeş Şehir Mogadişu'dan Başkan Tuna'ya Ziyaret - Haber

Kardeş Şehir Mogadişu'dan Başkan Tuna'ya Ziyaret

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, kardeş şehir Mogadişu’nun Belediye Başkanı Abdirahman Omar Osman ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

Kardeş Şehir Mogadişu'dan Başkan Tuna'ya Ziyaret

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı , kardeş şehir 'nun Belediye Başkanı Abdirahman Omar Osman ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.


Göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Ankara'ya ve Başkan Tuna'ya yaptığını belirten Mogadişu Belediye Başkanı Abdirahman Omar Osman, " olarak size büyük saygımız var. Türk Devleti'nin her Somalilinin kalbinde önemli bir yeri var. 1991 yılına kadar Somali büyük bir devletti. Maalesef devlet sistemi çöktü. O günden beri tekrar ayağa kalkmak için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Uluslararası toplum sözler verse de hiçbirini tutmadı. Sayın Cumhurbaşkanı 'ın ailesini ve bakanlarını da yanına alarak Somali'yi ziyareti kötü talihimizi değiştirdi. Bu ziyaret pek çok açıdan tarihi öneme sahipti. Dünyanın Somali'ye bakışını değiştirdi" dedi.


Türkiye'den ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan övgüyle bahseden konuk Belediye Başkanı Osman, "O zamanlar Somali'de hiçbir güvenlik yok deniliyordu buna rağmen Sayın Erdoğan büyük bir krizin olduğu ortamda uçağı ile Somali'ye indi. O zamana kadar hiçbir dünya lideri değil ailesi ile, bakanları ile bile Somali'yi ziyaret etmeyi aklından geçirmedi. Sayın Erdoğan bir söz verdi ve hemen sözünü tuttu. Türkiye çok kısa sürede somut adımlar attı. Yol, hastane, okul gibi insanlara dokunan hizmetleri hayata geçirdi. BM ve uluslararası kuruluşlar yıllardır varlar ama Türkiye'nin birkaç yılda yaptığının yüzde 10'unu dahi yapamadılar. Oraya milyar dolar sözde yardım yapıyorlar ama tamamen BM kurumlarına gidiyor, halka yansımıyor" diye konuştu.


"Batı başka hesaplar içinde"


Sıcak ve samimi bir ortamda geçen ziyarette konuşan Başkan Tuna da, dünyanın Somali konusundaki çifte standartlı yaklaşımını şu sözlerle eleştirdi:


"Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde Somali'ye yaptığı ziyaretin ardından Batı ülkelerinin alelacele gelmelerinin sebebini herkes biliyor. Acaba Türkiye'nin orada başka bir hesabı mı var, Somali'nin kaynaklarından mı yararlanacaklar düşüncesiyle adeta üşüştüler. Somali halkı da neyin ne olduğunu tarihten gelen tecrübelerinden gayet iyi biliyor."


Mogadişu Belediye Başkanı Abdirahman Omar Osman'a bir de müjde veren Başkan Tuna, Türkiye Belediyeler Birliğinin kısa bir süre içinde Somali'ye 4 ambulans ile 4 itfaiye aracı göndereceğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının da Mogadişu İtfaiyesi'ne ayrıca eğitim desteği vereceğini belirten Tuna, tecrübelerini de paylaşarak, "Belediyecilik zor bir iş. Vatandaşın her derdine koşmak gerekiyor. Belediye başkanı o şehrin dert babasıdır" dedi.


Ziyaretin sonunda Başkan Tuna'ya Somali'nin yerel müzik aletleri hediye edildi. - ANKARA

Kaynak: İHA