Karayolları'nın Yeşil Alanları İzmir Büyükşehir'e Emanet

Karayolları'nın Yeşil Alanları İzmir Büyükşehir'e Emanet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde, bu kurumun sorumluluğundaki 20 kavşak ve iki viyadükte peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarına başladı.

Karayolları'nın Yeşil Alanları İzmir Büyükşehir'e Emanet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde, bu kurumun sorumluluğundaki 20 kavşak ve iki viyadükte peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarına başladı. Bakımı üstlenilen yeni alanlar Narlıdere Kavşağı, Balçova Kavşağı ve Viyadüğü, Limontepe Kavşağı, Uzundere Kavşağı, Gaziemir Kavşağı, Buca Kavşağı, Dokuz Eylül Kavşağı, Otoyol Kavşağı, Pınarbaşı Kavşağı, Otogar Kavşağı, Sanayi Kavşağı, Ege Üniversitesi Kavşağı ve Bornova Viyadüğü, Bornova Kavşağı, Bayraklı Kavşağı, Onur Mahallesi Kavşağı, Karşıyaka Kavşağı, Körfezkent Kavşağı, Çiğli Kavşağı, Atakent Kavşağı ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı olarak belirlendi.

Protokolün ardından çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ilk etapta peyzaj düzenlemesi yapılacak alanlardaki kuru bitkileri söktü ve gerekli görülenleri budadı. Genel ot temizliğinin yanısıra mevcut bitkilerin çanakları da açılmaya başlandı. Çalışma kapsamında bugüne kadar yaklaşık 2 milyon metrekare alanda, 200'den fazla personelle budama ve ot temizliği yapıldı, ortalama 3 bin ton moloz ve budama artığı kaldırıldı. Böylece şehiriçinde yaklaşık 2 milyon metrekarelik yeşil alanı oluşturan kavşaklardaki görüntü kirliliği büyük oranda giderildi. Karşıyaka Atakent, Bornova ve Pınarbaşı kavşaklarında dikimlere başlayan ekipler, Otoyol Kavşağı'nda ise susuz plantasyon tekniğini uygulamaya koydu. Söz konusu teknikte arazinin büyük olması, su kaynaklarının azlığı, yıllık yağış ve nem ortalamaları dikkate alındı. Dikilecek fidanların tek tek sulanmasının imkansız olması sebebiyle kış yağışlarının rezerv edilmesi hedefleniyor. Susuz plantasyon yapılan kavşağa 2 yaş üstündeki fıstık çamı fidanlarını diken ekipler, diğer büyük kavşaklarda da aynı tekniği uygulayacak. Sulama imkanı daha kolay olan küçük ölçekli kavşaklarda ise peyzaj uygulamaları yapılacak.