Karayılan: "Abd İle Dolaylı İlişkimiz Var"

Karayılan: "Abd İle Dolaylı İlişkimiz Var"

Terör Örgütü Pkk'nın Yöneticilerinden Murat Karayılan, Abd Ve İsrail İle Sivil Toplum Kuruluşları Aracılığı İle İlişkileri Olduğunu, Kuzey Irak'taki Kürt Gruplarla Çatışmaya Girmeyeceklerini Söyledi.ırak Kürdistan Demokrat Partisi'nin Yayın Organı Konumundaki Peyamner İsimli İnternet Sitesinin Ha...

Karayılan:


Terör örgütü PKK`nın yöneticilerinden Murat Karayılan, ABD ve İsrail ile sivil toplum kuruluşları aracılığı ile ilişkileri olduğunu, Kuzey Irak`taki Kürt gruplarla çatışmaya girmeyeceklerini söyledi.
Irak Kürdistan Demokrat Partisi`nin yayın organı konumundaki Peyamner isimli internet sitesinin haberine göre, Kuzey Irak`ta yayınlanan `Hewler (Erbil) Post` gazetesinin sorularını yanıtlayan terör örgütü PKK`nın üst düzey yöneticisi Karayılan, Kuzey Irak`a zarar vermeyecek politika izlediklerini savundu. Karayılan, uluslararası kuruluşlar ve dünyadaki süper güçlerin desteklemesi durumunda Türkiye`de `Kürt sorununun` çözümü konusunda, diyalog ve silah bırakmaya hazır olduklarını da öne sürdü.

`YEREL KÜRT YÖNETİMİ İLE İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ`

Karayılan, Kuzey Irak`taki yönetime zarar gelmeyecek siyaset yaptıklarını ve karşılarına almadıklarını belirterek, ¨Kürdistan Bölgesi Başkanı sayın Mesut Barzani`nin dediği gibi, `Kürt halkı bir daha kardeş kanının dökülmesini kabul etmez. Biz kabul etsek de halkımız kabul etmez. Biz bunu asla tekrarlamayacağız.` İlişkilerimiz çok iyi¨ diye konuştu.
Türkiye`nin olası sınır ötesi harekatı halinde Kuzey Irak`taki yerel Kürt yönetiminden önce karşılık vereceklerini söyleyen Karayılan, ABD ve İsrail ile ilişkileri olup-olmadığına ilişkin bir soruya karşılık, ¨Şimdiye kadar ABD ve İsrail ile doğrudan ilişkimiz olmadı. Ama bazı sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ilişkiler kurduk diyebilirim¨ diye konuştu. Karayılan, ¨İlişki kurulmaması Marksist ideolojiden kaynaklanıyor olabilir mi? sorusu üzerine, ¨Hayır. Öncesi için düşünürseniz bu doğru, ama şimdi düşüncelerimizde değişiklik var¨ dedi.

`TAK`IN EYLEMLERİNİN SORUMLULUĞUNU KABUL ETMİYORUZ`

Türkiye`deki tatil yörelerinde son dönemde Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı terör örgütü tarafından üstlenen bombalı eylemlere de değinen Karayılan, ¨TAK`ın gerçekleştirdiği hiçbir eylemin sorumluluğunu kabul etmiyoruz ve onlar bize bağlı değiller¨ iddiasında bulundu.

`KENDİMİZİ ATEŞE ATMAYIZ`

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormak`ın PKK`ya yönelik ateşkes çağrısını da değerlendiren PKK elebaşısı, ortaya ciddi proje konulmadan bunu yapmaları halinde kendilerini ateşe atmış olacaklarını söyledi.

Kaynak: DHA