Karayalçın: CHP Sine-i Millete Bir An Evvel Dönsün

Karayalçın: CHP Sine-i Millete Bir An Evvel Dönsün

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Önümüzdeki Seçimde DSP ve CHP'ye İttifak Çağrısında Bulunarak, 'CHP, 'Sine- İ Millet' Söylemlerini Bir An Evvel Hayata Geçirmelidir' Dedi.

Karayalçın: CHP Sine-i Millete Bir An Evvel Dönsün

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, önümüzdeki seçimde DSP ve CHP'ye ittifak çağrısında bulunarak, ''CHP, 'Sine- i millet' söylemlerini bir an evvel hayata geçirmelidir'' dedi.

Partisinin Gaziantep İl Başkanlığı'nda basın toplantısı yapan Karayalçın, gündemdeki değişiklikler nedeniyle seçimlerin öngörülen zamandan daha erken yapılacağını öne sürdü. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle genel seçimlerin aynı döneme rastladığını belirten Karayalçın, şunları söyledi:

''İki seçim iç içe girmiş durumda. İki seçim birlikte tartışılmakta, hatta iki seçim birlikte zamanlanmakta. Bu apar topar bir gidiştir. Aslında bunun AKP'nin de CHP'nin de işine geldiğini söylemek olanaklıdır. AKP 4.5 yıldır yurttaşlarımıza, çalışanlarımıza çektirdiklerinin hesabını vermekten kurtulacaktır. CHP için de çözüm önerilerini ortaya koyma gibi bir yükümlülük bu apar topar gidiş içinde ortadan kalkacaktır.''

CHP'nin, sine- i millet söylemlerini hayata geçirme konusunda bir an önce karar vermesi gerektiğini savunan Karayalçın şöyle devam etti:

''CHP'li bunun kararını bu ay almalılar. Yeni Cumhurbaşkanımızın 10 Mayıs'ta göreve başlaması gerekiyor. 10 Nisan'da başlayacak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Türkiye yeni seçim sürecine girecektir. Eğer bir erken seçim yapılacaksa 3 ay öncesinden karar alınması gerekiyor. Bir karar alınacaksa, millete döneceklerse şimdi dönmeliler. Millet, kendisine dönecek olanları kucaklamaya hazır. CHP'nin 'Millete döneriz ama Odalar Birliği, TÜSİAD da buna 'evet' desin, sendikaların desteği olsun. TBMM'ye 1 milyon kişi hele bir gelsin' değerlendirmesi yanlış ve haksız ifadelerdir.''

Karayalçın, CHP'nin sine- i millete dönme kararını Aralık ayında alması halinde ekonominin bundan olumsuz etkilenmeyeceğini ileri sürerken şöyle konuştu:

''Ama cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok az bir süre kala CHP anayasanın işleyişini, anayasanın ve yasaların zamanlamasını zora sokacak Türkiye'nin idari ve siyasi yapısını gerginleştirecek bir zamanlama anlayışı içinde sine- i millet kararı alırsa ülkemiz bunun sıkıntılarını çeker. O nedenle bu karar bir an önce alınsın, biz de SHP olarak destek veririz. CHP eğer bu kararı almayacaksa çok tarihi bir sorumluluğu taşımak durumunda kalır. O zaman da cumhurbaşkanını halkın seçmesi için karar alınmalı. Anayasa'nın 102'nci maddesinin değiştirilmesi için o doğrultuda bir anayasa değişikliği önergesini TBMM başkanlığına sunmak için karar alınmalı.''

SOLDA BİRLİK ÇAĞRISI

Murat Karayalçın, halkın büyük kısmının solda birliktelik istediğini söyledi. Anket sonuçlarında, halkın CHP, DSP ve SHP'nin bir araya gelmesinin istendiğinin ortaya çıktığını kaydeden Karayalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

''Yurttaşlar görev veriyor ve hükümeti işaret ediyor. 'İttifak yapın, sizi iktidar yapalım' diyor. O nedenle ittifaktan kaçmak aslında halkın iktidarından kaçmak anlamına gelmektedir. Ben bunu ilk kez henüz bu doğrultuda gerekli atılımları ve kararlılığı sergilememiş olan CHP ve DSP'lilerin sayın yöneticilerinin değerlendirmesine sunmak istiyorum.''

Zeki GÜNAY/ GAZİANTEP, (DHA)