Karayalçın: Büyükşehir Belediye Başkanları, Eyalet Başkanı Haline Geliyor

Karayalçın: Büyükşehir Belediye Başkanları, Eyalet Başkanı Haline Geliyor

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, büyükşehir belediye başkanlarının eyalet başkanı haline geldiğini iddia etti.

Karayalçın: Büyükşehir Belediye Başkanları, Eyalet Başkanı Haline Geliyor

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, büyükşehir belediye başkanlarının eyalet başkanı haline geldiğini iddia etti.

Karayalçın, Ankara'nın Polatlı ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti. Karayalçın, yapılan ilçe kongrelerine katılmadığını belirterek, kongrelerin tamamlanmasının ardından hem merkez ilçeleri hem de dış ilçeleri ziyaret ederek başarı dileklerini ilettiklerini söyledi. Yerel yönetim seçimlerinin 2013 sonbaharına alınacağının söylendiğini iddia eden Murat Karayalçın, büyükşehir belediyelerinin 29 ilde tek yetkili merci haline getirileceğini vurguladı. "Bir yıl sonra 2013 sonbaharından yerel yönetim seçimleri yapılacak. 8-9 ay sonrada Cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme gelecek. Ben bu üçünün bir zincir oluşturduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimlerle ilgili yapılacak yasal düzenleme ardından seçimlerin erkene alınması ardından cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması. Niye böyle düşünüyorum. Yerel yönetim seçimlerinin 5 yılda bir yapılması gerekir. Şimdi 4,5 yılda yapalım demek. Aslında bir 5-6 ay öncesine alalım demek anayasayı değiştirelim demektir. Değer mi diyordum. Fakat bu anlattıklarımı birleştirince demek ki değermiş diyorum. Cumhurbaşkanlığı yarı başkanlık rejimi ya da başkanlık rejiminin getirilecek olması ile biraz önce söylediğim düzenleme arasında güçlü siyasi ve idari bir ilişkinin olduğunu tahmin ediyorum. Yani Türkiye üniter bir devlet, ulus yapısına sahip burada eyalet yok, eyalet valisi de yok, onların seçimi de. Ama büyükşehir belediye başkanları tam dilim varmıyor ama biraz böyle eyalet başkanı gibi bir hale geliyor. Seçimle gelen bir yönetici bir ilin köyünde, kasabasında dağında bayırında, ormanında, vadisine her yerde egemen oluyorsa o başkan da. Onun adı başkan da. O belediye başkanı değil. Başka bir şeyin başkanı." diye konuştu.

'DOĞALGAZ BOTAŞ'A PARA YATIRILMADIĞI İÇİN ÖZELLEŞTİRİLİYOR'

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Melih Gökçek yönetiminin halktan peşin olarak topladığı doğalgaz parasını BOTAŞ'a ödemediğini bildiklerini iddia etti. Karayalçın, "Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara geliştirdiği bir kart sistemi ile doğalgaz paralarını halktan peşin olarak almanın yolunu buldu. Ankara Büyükşehir Belediyesinin peşin olarak topladığı paraların miktarı 800 milyon dolara kadar vardı. Bunun üzerine meclisten bir yasa çıkarıldı. Ankara'ya özel yasa. Meclisten geçen yasaya göre Ankara Büyükşehir belediyesi doğalgaz şebekesini satacak. Özelleştirmeden elde edilecek para BOTAŞ'a verilecek. Aslında bu çok vahim bir durum. Doğalgaz Ankara için bir stratejik bir ürün. Ankara doğalgaz ısınmalı. Bunu iki nedenle söylüyorum. Birincisi Ankara'nın topografik yapısı, ikincisi ise meteorolojik yapısı. Ankara'nın topografik yapısı ile meteorolojik yapısı üst üste geldiği zaman halk sağlığı açısından zararlıdır. Ankara derinliği 400 metre olan bir çukur. Kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında bir ısı terslemesi oluşur. Halk sağlığı açısında son derece vahimdir. Onun için ısınma doğalgazla yapılmalı. Bu stratejik ürün. Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Melih Gökçek yönetiminin Ankaralılardan parayı peşin olarak topladığı halde BOTAŞ'a para yatırmadığı için satılıyor. Stratejik ürün üzerinde özelleştirme olabilir mi? Karlılık olabilir mi? Ama maalesef oluyor." ifadelerini kullandı.

Karayalçın ayrıca, 17 yıldır ha bitti bitiyor denilen metroda bir vatandaşın can verdiğini hatırlatarak, metronun utancından yarıldığını, metro denilen yerin içinde balçığın ve çamurun olduğunu öğrendiklerini sözlerine ekledi.