'Karar Kuvvetler Ayrılığı İlkesinin Açık İhlali'

'Karar Kuvvetler Ayrılığı İlkesinin Açık İhlali'

Olağanüstü Toplanan AKP Myk'dan Sonra Genel Başkan Yardımcısı Fırat, Açıklamada Bulundu. Fırat, Anayasa Mahkemesi'nin Verdiği Kararın Kuvvetler Ayrılığı İlkesinin Açık İhlali Olduğunu Söyledi.

'Karar Kuvvetler Ayrılığı İlkesinin Açık İhlali'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Anayasa Mahkemesinin kararı yüce Meclisin yasama yetkisine doğrudan bir müdahale olup, kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir" dedi. Fırat, kararın muhatabının TBMM olduğunu söyledi.


Olağanüstü toplanan AKP MYK'dan sonra Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, açıklamada bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fırat, Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilişkin kapsamlı değerlendirmeyi Salı günkü Grup toplantısında Başbakan ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağını açıkladı.


MYK toplantısının ardından Fırat'ın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

-"NEV-İ ŞAHSINA MÜNHASIR HUKUK PRATİĞİ"

"Anayasa Mahkemesi'nin dün açıkladığı karar, toplantımızda bütün boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. 10 ve 42. maddelerdeki anayasa değişikliklerini esas yönünden iptal eden mahkeme kararı, kaçınılmaz olarak yürürlükteki anayasamızın çizdiği yetki çerçevesi ve kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan demokratik sistemimize uygunluk bakımından tartışılmaktadır. Daha önce örneği olmayan nev'i şahsına münhasır bir hukuk pratiği oluşturması bakımından da çokça tartışılacağı açıktır.

-"YÜCE MECLİSİN YASAMA YETKİSİNE DOĞRUDAN MÜDAHALE"

Aslında bu kararın muhatabı, anayasamıza göre yasama yetkisi tekelini elinde bulunduran Yüce Meclis'imizdir. Anayasa Mahkemesinin kararı yüce Meclisin yasama yetkisine doğrudan bir müdahale olup; kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir. Zira, Anayasa Mahkemesi'nin kararına konu olan yasal düzenlemeler, herhangi bir siyasi partinin kararı değildir; bizzat TBMM'nin iradesi olarak ortaya çıkmıştır. 550 milletvekilinin 411'nin oylarıyla Yüce Meclisimiz'de kabul edilmiştir.

-"DEĞERLENDİRMEYİ ÖNCE MECLİS YAPMALI"

Bu itibarla söz konusu kararın, sınırları anayasamızda açıkça belirtilen TBMM'nin yasama yetkisi ve kuvvetler ayrılığı ilkesi bakımından dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir. TBMM'de en büyük gruba sahip siyasi parti olarak, bu değerlendirmelerin ilk ve öncelikli olarak Yüce Meclis'imiz tarafından yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Bu husus, anayasal kuvvetler ayrılığına dayanan demokrasimiz ve hukuk sistemimizin sağlıklı çalıştırılabilmesi açısından hayati bir önem taşımaktadır.

-"TÜM PARTİLER SORUMLU"

Milletimizden aldığı yetkiyle Yüce Meclisimizde temsil edilen bütün siyasi partilere bu bağlamda görev ve sorumluluk düşmektedir. Biz, herkesin bu sorumluluk bilinciyle hareket edeceğini umuyoruz.

-"GEREKÇELİ KARARI EN KISA SÜREDE BEKLİYORUZ"

Anayasa Mahkemesi tarafından gerekçeli kararın en kısa sürede açıklanmasını bekliyoruz. Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız da, bu gelişmeler ışığında Salı günü yapılacak grup toplantımızda değerlendirmelerini milletvekili arkadaşlarımız ve onların şahsında aziz milletimizle paylaşacaktır."


(ANKA/SÜRECEK)

Kaynak: ANKA