Karamanlis Atina'da Onbinlerden Oy İstedi

Karamanlis Atina'da Onbinlerden Oy İstedi

Yunanistan'da Yarın Yapılacak Milletvekili Seçimleri Öncesi İktidar Partisi Yeni Demokrasi (Ydp) Lideri ve Başbakan Kostas Karamanlis, Atina'da En Büyük Mitingini Yaptı.

Karamanlis Atina'da Onbinlerden Oy İstedi
03.10.2009 13:26 | Son Güncelleme: 03.10.2009 13:26

Yunanistan'da yarın yapılacak milletvekili seçimleri öncesi iktidar partisi Yeni Demokrasi (YDP) lideri ve Başbakan Kostas Karamanlis, Atina'da en büyük mitingini yaptı.

Mitingin yapıldığı Pedion Arios meydanı ve civarındaki cadde ile sokaklar adeta insan denizini andırırken, onbinlerin coşkusu YDP'nin iktidarı kolay kolay bırakmaya niyetinin olmadığı şeklinde yorumlandı. Mitingde sallanan bayrakların tamamına yakını Yunan bayrağıydı. Bizans bayraklarının dalgalandığı da göze çarptı. Miting sonunda Karamanlis, yandaşlarına uzun süre el salladı, zafer işareti yaptı. Bu arada havai fişek gösterisi gökyüzünü aydınlattı. İktidar partisi, diğer şehirlerden sempatizanlarını mitinge otobüslerle taşıdı.

KARAMANLİS OY İSTEDİ

Karamanlis'in kürsüye çıkmasıyla birlikte onlarca meşale aynı anda tutuşturuldu. Bu sırada irili ufaklı yüzlerce beyaz ve mavi balon gökyüzüne bırakıldı. Meşale dumanları sebebiyle yaklaşık konuşmasına 5 dakika sonra başlayabilen Karamanlis, "Atina'dan Yunanistan'a iyimserlik mesajı gönderiyoruz. Zafer mesajı. Katılımınız sarsıcı. İnançlı, cesaretli ve gönülden. Yunan bayraklarını yükseğe kaldırın!" cümlesiyle başladı. Karamanlis ağırlıklı olarak kararsız seçmen ile parti küskünlerini etkilemeye çalıştı.

Ülkenin krizden çıkması için yarın yapılacak seçimlerin sadece belirleyici olmakla kalmayacağını söyleyen Karamanlis, "2011 perspektifi"ne yön vereceğini kaydetti. Karamanlis seçimleri "Gerçek dışı vaatler ile realist planın mücadelesi" şeklinde tanımladı. Karamanlis, ülke için iki yılın çok zor olacağını vurguladı.

Başbakan Karamanlis şöyle devam etti: "Önümüzdeki aylarda ülke ekonomimiz için belirleyici gelişmeler olacak. Ülkenin global ekonomik krizden acil çıkışı değerlendirilecek. Uzun vadeli ve sağlam temellere dayanan bir kalkınma güvencesi kritiğe tabi tutulacak."

PASOK'u 'sorumsuz fikirler beyan etmek, hoş sözler söylemekle' suçlayan Karamanlis, Papandreu'nun savunduklarını uygulamasının mümkün olmadığını ve ekonominin çıkmaza sürükleneceğini savundu. PASOK'un 2 milyar Euro aldığı kamu borcunu 200 milyar olarak teslim ettiğini söyleyen Karamanlis, bütçe açığının gayrısafi yurtiçi milli hasıla'ya oranının yüzde 7,5'e ulaştığını ifade etti. Karamanlis, "İşsizliği yüzde 3 aldılar, yüzde 11,3 olarak teslim ettiler." dedi.

Yunanların kendisine oy vermesini isteyen Karamanlis, "Pazar günü siz seçiyorsunuz. Gelişmeleri ve kararı elinize alın." şeklinde seslendi.

"TÜRKİYE'DEN KORKMUYORUZ"

"Türkiye tarafından yapılan ihlal, tahrik ve tehditler bizi ürkütmüyor." diyen Yunan başbakan, "Ege'de durum değişmez. Hiçbir yerden vazgeçmiyoruz!" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) karşısında her aday ülke gibi yükümlülükleri olduğunu söyleyen Karamanlis, Türkiye'nin AB üyeliğinin 4 kelimeye bağlı olduğunu yineledi: "Tam uyum, tam üyelik".

Karamanlis, Türkiye'nin Kıbrıs sorumluluğuna ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: "Adil ve işler bir çözüme dahil olsun, askerlerini Ada'dan çeksin ve AB toprağında kalan son şiddet duvarı yıkılsın."

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title