Karaman: Karaman'da İnternet Kafe ve Oyun Salonlarına Öğrenci Kısıtlaması

Karaman: Karaman'da İnternet Kafe ve Oyun Salonlarına Öğrenci Kısıtlaması

Karaman Valiliği'nin Aldığı Karar Gereğince İnternet Kafelerle Oyun Salonlarına, 08.00-19.00 Saatleri Arasında Öğrenci Alınmayacak. Karara Uymayanlara Kabahatler Kanunu Gereğince Para Cezası Uygulanacak.

Karaman: Karaman'da İnternet Kafe ve Oyun Salonlarına Öğrenci Kısıtlaması

Karaman Valiliği'nin aldığı karar gereğince internet kafelerle oyun salonlarına, 08.00-19.00 saatleri arasında öğrenci alınmayacak. Karara uymayanlara Kabahatler Kanunu gereğince para cezası uygulanacak.

Karaman Valisi Fatih Şahin ve İl Emniyet Müdürü Tacettin Kurt imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, 12 yaşından küçük çocukların tek başına internet kafeye girişinin yasaklandığı duyuruldu. Açıklamada, "Bilişim toplumu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ülkemizde bir yaşam biçimi haline gelmeye başlayan internet, hayatımızın içine her yönüyle girmiş olup, hızla yayılmaktadır. Bilgisayar sahipliğinin henüz yeterli seviyelerde olmadığı toplumumuzda, internet kafeler önemli bir misyonu üstlenerek vatandaşlarımızın bilgisayar ve internetle tanışmalarına öncülük etmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde yeni ve gelişen bir sektör olan bilişim sektörünün halka açılan kapısı konumundaki internet kafelerin eğitim-öğretim kurumları ve kütüphaneler gibi öğrencilere eğitici ve öğretici amaçlı hizmet vermesi gerekirken, internetin amaç dışında kullanıldığı, bunun da çocukların gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaptığı, öğrencilerimizin bir kısmının ders saatlerinde okullarında olmaları gerekirken internet kafelere ve oyun yerlerine gittikleri belirlenmiştir. Bundan öğrencilerin, ailelerin ve eğitim öğretimin olumsuz yönde etkilendiği, bunun da haklı olarak halkın tepkisine yol açtığı tespit edilmiştir. Bu nedenle il sınırları dahilinde faaliyet gösteren tüm internet kafeler ve oyun salonlarına, 12 yaş ve altındakilerin yanlarında veli ya da vasileri olmadan, 13-18 yaşları arasında olanların da okulların açık olduğu günlerde 08.00-19.00 saatleri arasında alınmaları yasaklanmıştır. Karara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu gereğince para cezası işlemi yapılacaktır" ifadeleri kaydedildi.

Kaynak: İHA