Karakuş: Türkiye'de 21 Milyon Sürücü, 15 Milyon Araç Var - Haberler
Haberi Paylaş

Karakuş: Türkiye'de 21 Milyon Sürücü, 15 Milyon Araç Var

CHA - Haberler | Güncel
Karakuş: Türkiye'de 21 Milyon Sürücü, 15 Milyon Araç Var

Osman Karakuş, Türkiye'de 21 Milyon Sürücü ve 15 Milyon Araç Bulunduğunu, Bunlardan 1 Milyon 140 Bin Aracın Ticari Olduğunu Belirtti.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, Türkiye'de 21 milyon sürücü ve 15 milyon araç bulunduğunu, bunlardan 1 milyon 140 bin aracın ticari olduğunu belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) işbirliği ile trafik kazalarının yoğun olduğu 20 ilde 'Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi' toplantısının 2.'si Samsun'da gerçekleştirildi.

Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, trafik kazalarının önlenmesinde denetim, altyapı, ilk yardım ve eğitim olmak üzere 4 maddenin büyük önem arz ettiğini söyledi. Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, "Eğitim denilince, aklımıza elbette ki sürücülerin eğitimi geliyor. Sürücülerine eğitimi, klasik, bilindiği gibi sadece bir ehliyet almakla çözülmüyor. Hayat devam ettiği için trafik eğitiminin sürekli yenilenmesi gerekiyor. Bunun sonucunda biz ilk etapta kendi personelimizi eğitmekle mükellefiz. Denetim faaliyetleri bulunan personeli eğittiğimiz taktirde, sürücü ve şoför esnafımızın denetlenmesindeki mesele, karşılıklı diyalog, iyi niyet, hoşgörü ve sevgi, saygı önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

Osman Karakuş, kaza istatistiklerini incelemeleri neticesinde, kazaların 20 ilde yoğunlaştığını gördüklerini ifade etti. Karakuş, "Biz de oturduk bir karar verdik. Acaba biz bu 20 ilde şoför esnafına ve ticari araç sürücülerine yönelik eğitim yaptığımızda olumlu bir sonucu varır mıyız? dedik. İlki Eskişehir'de yapılan ve ikincisi Samsun'da yapılan bu toplantı son değil, bir başlangıç ve kıvılcımdır. İl protokolünün değerli mensupları da bu başlangıcı olumlu adımlarla devam ettirdikleri takdirde olumlu sonuçlar alacağız. Bu sonuçlar karşısında da ülke olarak bunun mutluluğunu yaşayacağız." açıklamasında bulundu.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın ise trafik sorununun bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli sorunların başında geldiğini söyledi. Apaydın, "Yük ve yolcu taşımacılığının yaklaşık yüzde 92'si kara yolu ile gerçekleştirilen ülkemizde, trafik kazalarını önleyecek ve trafik güvenliğini sağlayacak tedbirlerin alınması son derece önem arz etmektedir." dedi.

Toplantıya, EGM Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, EGM Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Yusuf Avan, EGM Trafik Planlama ve Destek Daire Başkanı İdris Karabörk, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutan Vekili P. Albay Ahmet Şadi Çakır, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan, Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, trafik müdür ve polis memurları ile ticari araç sürücüleri katıldı. - SAMSUN

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım