Karagöz ve Hacivat Oyunu Bursa'da Yaşatılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Karagöz ve Hacivat Oyunu Bursa'da Yaşatılıyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Karagöz ve Hacivat Oyunu Bursa'da Yaşatılıyor

Bursa’da Hacivat ve Karagöz gölge oyunu geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.

Bursa'da Hacivat ve Karagöz gölge oyunu geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.

Gümüştepe Misi Mahallesi Etnografya Evi'nde Hacivat ve Karagöz gölge oyunu çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Ramazan ayı boyunca Etnografya Evinde her iki akşamda bir Karagöz gölge oyunu çocuklarla beraber olurken büyükler de oyunu ilgiyle izliyor.

Hacivat Karagöz gölge oyunu ustası Şinasi Çelikkol, "1983 yılından bugüne kadar gölge oyunu ile ilgileniyorum. 1988'de gölge oyununa başladım. Hayal-i Orhan Kurt, Hayal-i Torun Çelebi, Metin Özlen ve Tacettin Diker benim ustalarım. İnşallah bu sanat ölmez. Fakat en önemlisi geleneksel olarak yaşatılmasıdır. Herkesin kendi bildiğine göre değil geleneklere ve kalıplarına uygun bir şekilde yaşatılması çok önemlidir" diye konuştu.

Gençler ve çocukların, Karagöz'ü unutmamaları için kurslar açtıklarını belirten Çelikkol, "Bu kurslarda eleman yetiştirirken 17 Karagöz ve kukla gurubu oldu. Derneğimiz Büyükşehir Karagöz Müzesinde Çarşamba günleri saat 11 ve 14'te gösteriler yapmaktadır. Büyükşehir Belediyesi Karagöz müzesini, sanat evini biz yönettik. Gençler çocuklar, Karagöz'ü unutmasınlar, kendi kendilerine bir şeyler yapmaya çalışsınlar. İllaki deriden olması şart değil kartondan bile karagöz yapılabilir, bunlarla yavaş yavaş espiriler yapsınlar. Karagözle çocuğun dünyası genişler ve gelişmesinde çok faydası olur" dedi.

Çelikkol, Hacivat kültürünün yaşatılması için ellerinden gelen gölge oyunu gösterileriyle Osmanlı döneminden kesitler yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

Oyunu izlemeye gelen çocuklar izlerken gülmekten kendinden geçerken, aileler ise eski günleri hatırladı. - BURSA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri