Karadenizli İhracatçıların Gözü Kafkasya Pazarında - Haberler
Haberi Paylaş

Karadenizli İhracatçıların Gözü Kafkasya Pazarında

AA - Haberler | Yerel
Karadenizli İhracatçıların Gözü Kafkasya Pazarında

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya Federasyonu'nun Kafkasya bölgesini hedef pazar olarak belirlediklerini bildirdi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya Federasyonu'nun Kafkasya bölgesini hedef pazar olarak belirlediklerini bildirdi.

Gürdoğan, yazılı açıklamasında, Doğu Karadeniz'deki işadamlarından oluşan 26 kişilik bir ticaret heyetinin, Ekonomi Bakanlığının koordinasyonunda 9-13 Kasımda, Rusya Federasyonu'nun kuzey Kafkasya bölgesi federal cumhuriyetlerinden Kuzey Osetya Alania Cumhuriyeti'nin Vladikavkaz kenti ile Çeçenistan Cumhuriyeti'nin Grozni kentini ziyaret ettiğini bildirdi.

Vladikavkaz ve Grozni'de gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını belirten Gürdoğan,  firmalar arasındaki ikili iş görüşmelerinin de verimli geçtiğini ifade etti.

Gelecek yıl ilkbaharda Kafkasya Federal Bölgesi'nin yönetim merkezi olan Pyatigorsk kentinde, tüm bölge federal cumhuriyetlerindeki iş adamlarının katılımıyla Pytaigorsk Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde iş forumu gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındığını kaydeden Gürdoğan, bu foruma Doğu Karadeniz'deki iş adamlarıyla katılma kararı aldıklarını bildirdi.

Grozni'deki organizasyona da değinen Gürdoğan, Çeçenistan'a yatırım ve ihracat amacıyla gelecek Türk iş adamalarına her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

Gürdoğan, Türkiye ile Gürcistan arasında transit ulaşımı sağlayacak yolun Rusya tarafındaki kesiminin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Rusya Federasyonu Kafkasya Bölgesi ve özellikle Çeçenistan Cumhuriyetinden Türkiye'ye ulaşımı sağlayacak ikinci bir alternatif kapının açılmasının hiç şüphesiz Doğu Karadeniz ihracatına büyük katkısı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Karadeniz'den karayolu ile Kafkasya'ya girişi sağlayan Verhni Lars kapısının bağlı olduğu Vladikavkaz Gümrük Müdürlüğünün "Basitleştirilmiş Gümrük Hattı-Yeşil Hat" kapsamına alınmış olmasının da gümrükleme ve ithalat işlemlerinde ihracatçılara büyük kolaylık sağlayacağına işaret eden Gürdoğan, "Rusya Federasyonu'nun Kafkasya bölgesini hedef pazar belirleyen DKİB Kuzey Osetya ve Çeçenistan'dan umutla döndü" ifadesini kullandı.

Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini de kaydeden Gürdoğan, şu görüşlere yer verdi:

"Bölgemize yakınlık avantajına sahip olan Kuzey Osetya ve Çeçenistan'a yönelik düzenlediğimiz ticaret heyet programı kapsamında görüşme yapan firmalarımız inşaat malzemeleri, gıda ürünleri, mobilya, otel altyapı ve dekorasyonu konularında önemli görüşmeler yaparak, teklif hazırlama aşamasında mutabık kalmışlardır. Bu görüşmeler neticesinde önemli bağlantılar kurulacağı ve bundan sonrası için de işbirliklerinin devam edeceğine inanmaktayız. Bölgemize karayolu ile 12 saat gibi çok kısa sürede ulaşım imkanı bulunan Rusya'nın Kafkasya Federal Bölgesi ve özellikle ortak bir çok kültürel yakınlıklarımızın bulunduğu Çeçenistan Cumhuriyeti, Kuzey Osetya Alania Cumhuriyetleri bölge ihracatçılarımız açısından önem verilmesi gereken bir pazar olduğunu ve şimdiden bu pazarda etkin olunmasının uzun vadeli yatırım ve işbirliklerinde büyük katkı sağlayacağını yaptığımız inceleme gezisinde açıkça tespit ettik. Bu nedenle bölge iş adamlarımızın bu pazarları şimdiden değerlendirmeye almalarını tavsiye ediyoruz."

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Karadenizli İhracatçıların Gözü Kafkasya Pazarında - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.10.2021 03:31:46. #1.13#