Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir - Haberler
Haberi Paylaş

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Genel

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir İki adımla şehir değiştiriyorlarORDU - Ordu'nun İkizce ilçesi Şentepe Mahallesi ile Samsun'un Terme ilçesi Ambartepe Mahalleleri arasından geçen yol her iki mahallede ilginç bir zaman farkı yaşatıyor.

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir

İki adımla şehir değiştiriyorlar

ORDU - Ordu'nun İkizce ilçesi Şentepe Mahallesi ile Samsun'un Terme ilçesi Ambartepe Mahalleleri arasından geçen yol her iki mahallede ilginç bir zaman farkı yaşatıyor.

Her iki ilin ilçeler arasındaki sınırı olarak kabul edilen ve yarısı Ordu diğer yarısı ise Samsun'a ait yol, bölgede oturan yöre halkına bayram namazını iki dakika arayla kıldırtıyor. Karşılıklı evlerin arasından geçen yolun, bir başka evden farklı bir eve geçerken adeta vatandaşlara şehir değiştiriyor. Vatandaşlar birbirleri ile iletişime geçerken ise sabit telefon hatlarından yararlanırken diğer yandan ise şehirler arası kod kullanmak zorunda kalıyor.

Bayram nedeniyle İstanbul'dan gelen İsa Kışla,"Şu an biz Ordu tarafındayız. Ama iki adım atsak Samsun tarafına geçmiş olacağız. En çok zaman konusunda geç kalan vatandaşlarımız olduğu zaman onlarda en son okunan camiye gidiyorlar"dedi.

Samsun'da yaşayan ve bayram için Terme Ambartepe Mahallesi'ne gelen Ali Eroğlu,"Ordu'nun İkizce ilçesi ile Samsun'un Terme ilçesi arasında bir il farkı olduğu için 2 dakika bir ezan ve namaz vakti değişmiş oluyor. Farklı şehirlere bağlıyız ama bir yol üzerinde karşılıklı komşuyuz. Ordu tarafında ezan 2 dakika önce, buradaki ezan ise 2 dakika sonra okunur. Yani burada Terme tarafından Ordu İkizce'ye iki adımda geçebiliyoruz. Burada işin asıl önemli olan ilginç yanı ise karşılıklı evlerimiz olduğu halde alan kodu çeviriyoruz."ifadelerini kullandı.

Terme Ambartepe Mahallesi Merkez Cami İmamı Musa Top," Burada yolun sağ tarafında Ordu'nun İkizce ilçesine bağlı Şentepe Mahallesi'ndeki arkadaşlarımızla tanışıyoruz. Aramızda en ufak bir ayrıcalık yok ve hepimiz aynı memleketin insanları gibi yaşıyoruz. "şeklinde konuştu.

İkizce Şentepe Mahallesi Topul Cami İmamı Mehmet Can Uçar,"Burada haritanın çizmiş olduğu bir sınıra dayanarak yolun öbür tarafında ben görev yaparken diğer tarafında ise Musa hoca görev yapıyor. Ezan vakitleri ise ezanı birer dakika arayla okuyoruz. Aynı şekilde ise Bayram namazını gerçekleştirdik. Ambartepe Mahallesinden topul camisine gelen oluyor. "diyerek sözlerini tamamladı.

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir

Karadeniz'de ilginç yol: Bir mahallede iki şehir

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title