Karaçomak Barajı'nda Su Seviyesi Hızla Düşüyor

Karaçomak Barajı'nda Su Seviyesi Hızla Düşüyor

Küresel Isınma Nedeniyle Baş Gösteren İklim Değişiklikleri Mayıs Ayı Sıcaklık Ortalamalarını Yükseltirken, Karaçomak Barajı'nda Su Seviyesi 13 Milyon 419 Bin Metreküpe Kadar Düştü.

Karaçomak Barajı'nda Su Seviyesi Hızla Düşüyor

Küresel ısınma nedeniyle baş gösteren iklim değişiklikleri mayıs ayı sıcaklık ortalamalarını yükseltirken, Karaçomak Barajı'nda su seviyesi 13 milyon 419 bin metreküpe kadar düştü.


Karaçomak Barajı'ndaki su seviyesinin 13 milyon 419 bin metreküpe kadar düşmesi nedeniyle Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya belediye yetkilileri ile Karaçomak Sulama Birliği yetkilileri katıldı. Geçen yıl bu aylarda barajdaki su seviyesi 19 milyon 396 bin metreküp olarak belirlenirken, bu yıl 6 milyon metreküplük bir düşüş olduğu kaydedildi. Yapılan toplantı, Karaçomak Sulama Birliği'ne bağlı çiftçilerden tarlalarını sulamaları sırasında suyu dikkatli kullanmaları,


belediye yetkililerinden de içme suyu konusunda vatandaşları bilinçlendirmesi istendi. Halı ve araba yıkama gibi olaylarda suyun boş yere kullanılmamasını isteyen yetkililer, barajdaki su seviyesini son yıllardaki en düşük seviyeye düştüğünü kaydetti.


(MK-BÖ-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA