Karaciğer Kanserinde "Radyonüklit Tedavi" Türkiye'de

Karaciğer Kanserinde "Radyonüklit Tedavi" Türkiye'de

Cerrahi ve Kemoterapi Gibi Tedavi Yöntemlerinden Sonuç Alınamayacak Durumda ve Karaciğere Yayılmış Olan (Metastaz) Tümörlerin Küçültülerek Zaman İçinde Yok Olmasını Sağlayan 'Radyonüklit Tedavi' Yöntemi Türkiye'de de Uygulanmaya Başladı.

Karaciğer Kanserinde

Cerrahi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayacak durumda ve karaciğere yayılmış olan (metastaz) tümörlerin küçültülerek zaman içinde yok olmasını sağlayan ''Radyonüklit tedavi'' yöntemi Türkiye'de de uygulanmaya başladı.

Operasyonu yapan heyetin başkanı olan AÜ Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Bilgiç, ''Radyonüklit tedavi'' yöntemi ile kanser hücrelerinin zaman içinde küçüldüğünü ve yok olduğunu söyledi.

Bilgiç, bu yöntemin ancak cerrahi müdahaleye ve kemoterapi, radyoterapi gibi alternatif tedavilere cevap veremeyecek hastalara yapılabileceğini belirterek, ameliyatın başarı şansının yüzde 90'ın üstünde olduğunu ifade etti.

Karaciğer kanserinde Radyonüklit tedavisinin, anjiyo eşliğinde yapıldığını ifade eden Bilgiç, uygulama sürecini şöyle anlattı:

''Karaciğer kanserinde metastaz yapan kitlenin tedavisinde uygulanan SIKREX yönteminde, ilk olarak karaciğer atardamarına katater yardımıyla girilerek tümörün büyüklüğü, sayısı ve kanlanması anjiyo yöntemiyle belirleniyor. Ardından tümörün beslendiği ana damar tespit ediliyor ve tümörün büyüklüğüne bağlı olarak istenilen dozda ayarlanan Ytrium (Y-90) radyoaktif maddesi açılan damar yolundan buraya veriliyor. Karaciğer içeresindeki tümör dokularının bu maddeyi tutmasıyla, kitle zaman içerisinde küçülüyor ve kayboluyor.''