Karacabey'de Ayçiçeği Üretimi Yaygınlaşıyor

Karacabey'de Ayçiçeği Üretimi Yaygınlaşıyor

Trakya Birlik yöneticilerinin Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'a gerçekleştirdiği ziyarette; bölgede artan ayçiçeği üreticisine vurgu yapılırken, bu yıl bölgeden gelecek mahsulün 20 bin tonu bulacağı ifade edildi.

Karacabey'de Ayçiçeği Üretimi Yaygınlaşıyor

Trakya Birlik Fabrika Müdürü Hasan Karataş ve İdari Müdür Yardımcısı Yusuf İlter, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'a ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyarette, özellikle bölgede artan ayçiçeği üreticisine dikkat çekilirken, fabrikada yakın zamanda modernizasyon ve teknolojik yatırımlarla kapasitenin artacağı belirtildi.

Fabrika Müdürü Karataş ziyarette, özellikle bölgede artan ayçiçeği ekimlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu yıl bölgeden gelecek mahsulün 20 bin tonu bulmasını beklediklerini ifade etti. Dönümünden ortalama 400-500 kilo civarı mahsul elde edildiğini belirten Karataş, artan ilgiden duydukları memnuniyeti sözlerine ekledi.

ÜLKE EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da özellikle bitkisel yağ sektöründe bölgede lokomotif konumundaki Trakya Birlik'in Karacabey çiftçisi için önemli olduğunu belirterek, "Diğer pek çok yem bitkisine nazaran, verimin ve kazancın daha yüksek olduğu ayçiçeği, bölgemizde alternatif ürün olarak giderek yoğunluk kazanmaktadır. Bitkisel yağda hala dışa bağımlı olduğumuzdan yola çıkarak, bu tarz ürünlere artan ilgi ülkemiz ekonomisi için de önemli bir kazanç olacaktır" dedi.

TEKNOLOJİK YATIRIMLARA ÖNEM VERİYORUZ

Öte yandan, ziyarette dile getirilen fabrikanın yenilenme çalışmalarıyla alakalı da konuşan Başkan Özkan, "Modern depolama desteği ve bu tarz işletmelerin modernizasyonu çok önemli. Bizler, teknolojik yatırımları zaten son derece önemseyen bir belediyeyiz. Trakya Birlik'in bu çalışmalarına biz de destek sağlıyoruz. Umuyorum ki kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek modernizasyon çalışmaları sayesinde, fabrikanın üretim kapasitesi ve verimliliği daha da artacaktır. Ve bölgemiz için önemli bir kazanç olan Trakya Birlik, alternatif ürün olarak ayçiçeğinin yeniden yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Tarım sektöründe çalışmaların standardı ne kadar yükselirse, bölge ve ülkemiz için de o denli iyi olacaktır'' dedi.

Kaynak: Bültenler