Karabük'te 'Gölge' Operasyonu

Karabük'te 'Gölge' Operasyonu

Karabük'te 'Gölge' operasyonuKarabük'te, vatandaşlara zorla senet imzalatıp, haraç kestikleri belirlenen organize suç örgütüne yönelik düzenelen 'Gölge' isimli operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

Karabük'te 'Gölge' operasyonu

Karabük'te, vatandaşlara zorla senet imzalatıp, haraç kestikleri belirlenen organize suç örgütüne yönelik düzenelen 'Gölge' isimli operasyonda 9 kişi gözaltına alındı. Örgüt üyelerinin liderlerine 'Gölge', haraç kesecekleri yere 'mantolama', uyuşturucuya 'yeşil sabun', mermiye 'leblebi', silahlara 'harç makinesi' diyerek aralarında şifreli konuştukları belirlendi.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Karabük Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, kentte birçok vatandaşın mağduriyet yaşamalarına sebep oldukları tespit edilen kişilere yönelik çalışma başlattı. 3 ay süren fiziki ve teknik takip sonucu şüphelilerin organize suç örgütü kurarak vatandaşları silah zoruyla tehdit edip zorla senet imzalattıkları, haraç kestikleri belirlendi. Örgüt üyelerinin polise yakalanmamak için ise liderlerine 'Gölge', haraç kesecekleri yere 'mantolama', uyuşturucuya 'yeşil sabun', mermiye 'leblebi', silahlara 'harç makinesi' gibi kelimeler kullanarak aralarında şifreli konuştukları belirlendi. Karabük, İstanbul, Bursa, Rize, Yalova ve Van'da düzenlenen 'Gölge' isimli operasyonda örgüt lideri Salih K. ile birlikte F.G., E.B., N.Y., M.T., H.T., U.Y., S.K. ve M.M. gözaltına alındı. Operasyonda 7 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet ruhsatsız otomatik tüfek, silahlara ait 99 mermi ve bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Silahla yaralama, maddi menfaat elde etmek, zorla çek senet imzalatmak, baskı silahla tehdit, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmak ve kullanmak suçlarını gerçekleştirdikleri belirlenen 9 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Kaynak: DHA