Kara Maddeyi Ayrı Bir Yapı Olarak Gözlemlediler

Kara Maddeyi Ayrı Bir Yapı Olarak Gözlemlediler

Amerikalı Astronomlar, Kainatın Yaklaşık Dörtte Birini Oluşturan Kara (veya Karanlık) Maddeden Oluşan Bir Halka Tespit Etti. Bu Keşif, Bu Esrarengiz Maddenin Varlığını Gösteren En Çarpıcı Kanıt Oluyor.

Kara Maddeyi Ayrı Bir Yapı Olarak Gözlemlediler

Amerikalı astronomlar, kainatın yaklaşık dörtte birini oluşturan kara (veya karanlık) maddeden oluşan bir halka tespit etti. Bu keşif, bu esrarengiz maddenin varlığını gösteren en çarpıcı kanıt oluyor.

Araştırma ekibinde yer alan Johns Hopkins üniversitesinden uzman James Lee, "Karanlık maddeyi, galaksiler ve gazlardan ayrı bir yapı olarak ilk kez tespit ettik" dedi.

Amerikalı bilim adamı, "Görünmez olmasına rağmen, bu madde daha önce kainatın başka yerlerinde bulunmuştu. Galaksi kümelerini oluşturan sıcak gazlar ve galaksilerden bu denli ayrı olarak ise hiç gözlenmemişti" diye konuştu.

"Hubble" teleskopu sayesinde keşfedilen karanlık madde halkasının çapı 2.6 milyon ışık yılı olarak hesaplandı. Kuşak, Yer'den 5 milyar ışık yılı ötedeki "ZwC100024+1652" galaksi kümesinde bulunuyor. Işık, bir yılda yaklaşık 9.5 trilyon km yol alıyor.

Bilim adamlarına göre, kainatın yüzde 70'i kara (karanlık) enerji, yüzde 25'i kara (karanlık) madde, kalan yüzde 5'i de bildiğimiz sıradan maddeden oluşuyor.

Kaynak: AA