Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ KKTC'de

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ KKTC'de

Askeri Birlikleri Denetlemek Amacıyla Bugün KKTC'ye Gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Temaslarına Başladı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ KKTC'de

Askeri birlikleri denetlemek amacıyla bugün KKTC'ye gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, temaslarına başladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hareket Daire Başkanı Tümgeneral Hüsmen Akdeniz'in eşlik ettiği Orgeneral Başbuğ, saat 10.45'te Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti.

Orgeneral İlker Başbuğ, ziyarette yaptığı konuşmada, KKTC'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Her yıl Kıbrıs Türk Barış Kuvvetler Komutanlığı'nın (KTBK) yıllık plan semineri faaliyetleri bulunduğunu ifade eden Başbuğ, Kolordu'nun bu yılki faaliyetlerine katılmak üzere KKTC'ye geldiğini söyledi.

KTBK Komutanlığı'nın asli ve önce gelen görevlerinden birinin Kuzey Kıbrıs'taki Türk halkının güvenliğini savunup, gerekli savunma tedbirlerini almak olduğunu kaydeden Başbuğ, 1974 yılından beri adada bulunan KTBK Komutanlığı ve bu komutanlığa ait birliklerin, yalnız KKTC'ye değil, adanın bütününe huzur ve güven getirdiğini belirtti.

Kara Kuvvetleri Komutanı olarak kendisinin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevlerine hazırlanmasından ve bu görevleri icra etmesinden sorumlu olduğunu dile getiren Başbuğ, bu nedenle adaya geldiğini ve bulunacağı süre zarfında hem plan semineri faaliyetlerini izleyeceğini hem de birliklerde denetlemelerde bulunacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, Kıbrıs Türk halkının ve KKTC'nin güvenliğini sağlamakta KTBK'nın en temel rolü oynadığını, Kıbrıs Türk halkının çok zor günlerden geçerek güvenlik zaafiyetleri yaşadığını dile getirerek, Kıbrıs Türk halkının, güvenliğinin sağlanması hususundaki beklentilerine 1974'te cevap aldığını kaydetti.

Barış Harekatı'yla birlikte Kıbrıs Türk halkının güvenlik sorunun kalmadığını dile getiren Talat, bunun KTBK Komutanlığı'nın yaptığı görevle mümkün olduğunu ve Kıbrıs'ta siyasi olarak çözümü hedefleyen bir süreç yaşandığını ifade ederek, adil ve kalıcı bir çözüm gerçekleştirmek için ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koyduklarını dile getirdi.

Güvenlik zaafiyeti ve ekonomik sıkıntı yaşamamanın kendilerini güçlü kıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türkü'nün geleceğini sağlamak ve kalıcı bir barışa ulaşmak için Türkiye Cumhuriyeti'ninkiler de dahil olmak üzere bütün kurumların desteğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

TSK'nın desteğine de ihtiyaçları olduğunu ve bu desteği her zaman yanlarında bulduklarını ifade eden Talat, hedefleri olan adil ve kalıcı barışa ulaşabilmek için gerekli desteğe sahip olduklarını ve geleceğe güvenle baktıklarını söyledi.

Görüşmelerinde, Başbuğ ve Talat birbirlerine hediyeler de sundular.

(MG-NO-NO-D)