Kar, hastaları mağdur etmeyecek

Kar, hastaları mağdur etmeyecek
Anadolu Ajansı - Haberler | Sağlık

Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, kış şartlarının hastaların mağduriyetine neden olmaması için gereken çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü bildirdi.

Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, kış şartlarının hastaların mağduriyetine neden olmaması için gereken çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü bildirdi.

Tepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize'de beklenilen kar yağışının ulaşımda zorluklara neden olabileceğini belirtti. Bu durumun acil hastalar ve hamileler ile diyaliz hastaları gibi kronik hastalığı olanlar için son derece önem taşıdığına dikkati çeken Tepe, "Yoğun kar durumunda özellikle yüksek mahalle ve köylerimize ulaşımda zorluklar çekilmektedir" dedi.

Kış şartlarının hastaların mağduriyetine neden olmaması için gereken çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü ifade eden Tepe, şunları söyledi:

"Yaşlılarımız, kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız, diyaliz hastalarımız ve gebelerimiz endişeye kapılmasın. Bütün imkanlar seferber edildi. Diyaliz ünitelerimize talimat verilip seans zorunluluğu kaldırılmıştır. Yani diyaliz hastalarımız kar engeli ortadan kalkıncaya dek 'diyaliz seansına geç kaldım' endişesi yaşamayacak. Yine diyaliz hastalarımız ve doğumlarına son bir ay kalmış gebelerimizi istedikleri takdirde hastanelerimize yakın il ve ilçe merkezlerinde devlete ait tesislerde, kar engeli ortadan tamamen kalkıncaya kadar ücretsiz misafir edeceğiz."

Tepe, yolların kar nedeniyle kapanması halinde hastaların endişeye kapılmamasını isteyerek, "Ekiplerimiz, kar engeli zaman kaybettirse dahi kendilerine ulaşacaktır. Bu amaçla kar ambulanslarımız ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz (UMKE) başta olmak üzere ilgili birimlerimizin tümü aktif olarak çalışmaktadır. Ayrıca alanında en iyi eğitimi almış, gönüllülük esasına dayalı kurulan, bünyesinde dağcılardan itfaiye, sivil savunma ve sağlık personeline kadar birçok birimi barındıran Rize Arama Kurtarma Ekibi, olası bir mahsur kalmada etkin müdahaleye hazır durumdadır" diye konuştu.

-hastane

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title