29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

27.10.2020 12:10 | Son Güncelleme: 27.10.2020 16:28
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

Gaziantep'te ekonomi kuruluşlarının temsilcileri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Gaziantep'te ekonomi kuruluşlarının temsilcileri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, mesajında, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılını coşkuyla kutladıklarını, Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun ilan edildiğini hatırlattı.

Kahramanlık destanı yazan ve bu toprakları vatan olarak bırakan atalarını şükran ve minnetle andıklarını ifade eden Kaplan, şunları kaydetti:

"Her türlü yokluğa ve yoksulluğa rağmen Kurtuluş Savaşını kazanan atalarımızın kurduğu Cumhuriyet bugün dünyada söz sahibi bir ülke haline geldi. Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirerek gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmalıyız. Toplum olarak birbirimizi daha çok sevmeli ve birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmeliyiz. Milli mücadele ruhunu yaşatarak Cumhuriyetimizi güçlendirmek zorundayız. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz."

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ise mesajında, Cumhuriyeti güçlendirmek için yatırım, üretim, istihdam ve ihracata devam edeceklerini ifade etti.

Kurtuluş Savaşının dünyada eşine ender rastlanabilecek bir kahramanlık destanı olduğunu belirten Altunkaya, "Birlik ve beraberliğimizin teminatı olan Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara taşımak en büyük görevimizdir. Birlik ve beraberliğimizin güvencesi olan Cumhuriyeti daha da güçlendirmek için yatırım, üretim, istihdam ve ihracata devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz da, milletin ortak eseri, bağımsızlığın, demokrasinin ve millet egemenliğinin sembolü olan Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutladıklarını ifade etti.

Türk milleti olarak bugün bu topraklarda hür, bağımsız ve huzur içinde yaşamayı Cumhuriyete ve onun kazanımlarına borçlu olduklarını dile getiren Çıkmaz, Cumhuriyeti ilelebet yaşatmak konusundaki azim ve kararlılığın ilk günkü heyecanla devam ettiğine dikkati çekti.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Cumhuriyetin, milli mücadele, milletin her türlü yokluğa rağmen destansı kahramanlığı sonucu zaferle noktalanmış ve milletin karakterine en uygun yönetim biçimi olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyetinin 97. yaşını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Şimşek, "Cumhuriyetimizin her geçen gün daha da güçlenerek ilelebet yaşaması için çalışmak hepimizin asli görevi ve sorumluluğudur. Şanlı tarihimizin en önemli kilometre taşları arasında yer alan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümünde, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ve gururla kutlarken, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan mesajında, Cumhuriyeti daha da güçlendirmek ve gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini kaydetti.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümünü coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Demokrasinin sembolü ve en önemli teminatı olan Cumhuriyeti ilelebet yaşatma konusundaki azim ve kararlılığın her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Çıkmaz, "Ülkemiz Cumhuriyet'in çizdiği aydınlık yolda ilerlerken, dışarıda ve içeride birtakım zorluklarla karşılaşmakta, ekonomik ve siyasi sorunlarla sınanmaktadır. Bu şartlar altında, Atatürk'ün işaret ettiği hedeflere ulaşmak için yapılacak yegane şey, zorluklara aldırmadan bu memleket için çalışmak. Hiç durmadan bilgi, fikir ve teknoloji üretmektir.

Demokrasimizin teminatı ve sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım da mesajında, 97 yıldır Cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği "İktisadi, mali, adli, kültürel her alanda tam bağımsız olma" hedefiyle şehri ve ülkesi için durmaksızın çalıştıklarını ifade etti.

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ise tüm bayramlarda olduğu gibi Cumhuriyet Bayramının da milletçe kenetlenmek için önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Cumhuriyet Bayramını coşku ile kutladıklarını ifade eden Özyurt, iş dünyası olarak yükselen Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için ilk günkü heyecan ve azimle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı kahramanca verilen destansı bir mücadelenin eseri olan Cumhuriyet'in, Türkiye'nin en büyük teminatı olduğunu belirtti.

Kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandırarak Cumhuriyete taşıyan ruh ve inancın 97 yıl önce olduğu gibi bugün de tüm canlılığıyla dimdik ayakta durduğunu ifade eden Akıncı, Cumhuriyeti korumak ve yaşatmanın en asli görev olduğunu, bu uğurda şartlar ne olursa olsun çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Feride Pelin İnal

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title