Kapıkule'den Yola Çıkan Tır, 'Kalipso' Operasyonuyla Hollanda'da Durduruldu

Kapıkule'den Yola Çıkan Tır, 'Kalipso' Operasyonuyla Hollanda'da Durduruldu

Türk, Alman ve Hollanda Polisinin İstihbarat Alışverişi Yaparak Hollanda'da Gerçekleştirilen Operasyonda Akü Dolu Tır İçine Gizlenmiş 460 Kilo Eroin Yakalandı. Üç Ülke Polisinin Birlikte Hareket Etmesiyle Başlatılan ve Başarılı Bir Operasyonla Ele Geçirilen Uyuşturucu ile İlgili 3'ü Türk Toplam 4 Kişi Gözaltına Alındı.

Kapıkule'den Yola Çıkan Tır, 'Kalipso' Operasyonuyla Hollanda'da Durduruldu

Türk, Alman ve Hollanda polisinin istihbarat alışverişi yaparak Hollanda'da gerçekleştirilen operasyonda akü dolu TIR içine gizlenmiş 460 kilo eroin yakalandı. Üç ülke polisinin birlikte hareket etmesiyle başlatılan ve başarılı bir operasyonla ele geçirilen uyuşturucu ile ilgili 3'ü Türk toplam 4 kişi gözaltına alındı. Kapıkule sınır kapısından çıkış yaptığı tespit edilen TIR'ın projeli bir operasyon sonunda 11 Haziran 2008 tarihinde Amsterdam yakınlarında yakalandığı öğrenildi.

Orta Asya ve yakın bölgelerdeki uyuşturucu yollarının geçiş noktası üzerinde bulunan Türkiye'den Avrupa ülkelerine transit uyuşturucu trafiğine büyük darbe vuruldu. Ortadoğu kökenli 460 kilo eroin, yasa dışı yollarla Türkiye'ye sokularak bir TIR'a yüklendi. Resmi yükü "akü" olan TIR, İstanbul'dan hareket ettikten sonra Tem Otoyolu'nu takip ederek Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'na geldi. Sınır kapısında belge kontrolleri yapılan araç, Avrupa'daki adresine doğru yola çıktı. Edinilen bilgilere göre eroinin araç içindeki akülerin özel bölümlerinde zulalandığı ve bu nedenle de dikkatlerdan kaçtığı iddia edildi.

TÜRK POLİSİNİN DEVREYE GİRMESİYLE ALMAN POLİSİ ALARMA GEÇTİ

Avrupa'ya doğru yol alan TIR, bir süre sonra Türk emniyet birimleri tarafından Alman polisine bildirildi. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerinin irtibata geçtiği Alman polisi de eroin yüklü TIR'ı beklemeye başladı. Avrupa'daki yolculuğunu Hollanda'da devam ettiren TIR için Alman polisi Hollanda emniyet birimlerini uyardı. Yapılan uyarıda Türkiye'den yola çıkan uyuşturucu yüklü TIR'ın Amsterdam yakınlarında bir noktada seyir halinde olduğu belirtilerek, önlem alınması istendi. Hollanda emniyetinin ihbarı alması üzerine gerekli önlemler alındı. 11 Haziran 2008 tarihinde seyir halindeki TIR'ı, başkent Amsterdam yakınında durduran polis, araçta kapsamlı bir inceleme yaptı.

Türk, Alman ve Hollanda polisinin ortak hareket ederek gerçekleştirdikleri ve "Kalipso" adını verdikleri operasyonda, takip ettikleri tırda arama yapan Hollanda polisi, gördüğü manzara karşısında adeta şok oldu. Resmi belgelerdeki yükü akü gözüken TIR'da yapılan kapsamlı aramada neredeyse el atılan her yerden eroin çıktı. Araç içindeki akülerin özel bölmelerine zulalanarak yerleştirilen eroini bulan polis, arama sonunda araçtan 460 kilo eroin çıkardı. Bir defada yakalanan eroin miktarının bu denli yüklü olması ile dikkat çeken operasyonda olayla ilgili 3'ü Türk 4 kişi gözaltına alındı.

GÖZALTINDAKİ TÜRKLERİN TAMAMI UYUŞTURUCUDAN SABIKALI

Gözaltına alınan Türkler ile ilgili Türk makamlarından bilgi isteyen Hollanda polisi 3 zanlı için de "sabıkalı" bilgisini aldı. Yapılan incelemelerde A. E, T.E ve M.D isimli kişilerin uyuşturucu konularından kayıtlarının bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan yakalanan Türklerle ilgili bazı ilginç bilgilere de ulaşıldı. Buna göre A.E'nin belli bir adresinin bulunmadığı ve Roma-Türkiye- Hollanda hattında sürekli yer değiştirdiği belirlendi. E.'nin ayrıca, uyuşturucunun Avrupa'ya götürülmesi görevini yürüttüğü de belirlendi. T. E'nin ise Hollanda'da yaşadığı öğrenildi. Olayda gözaltına alınan 4. kişinin hangi ülke vatandaşı olduğu konusunda ise herhangi bir bilgi edinilemedi.

Operasyonun ardından M.D'nin evinde de arama yapan Hollanda polisi yüklü miktarda döviz buldu. Polisin, paranın kaynağı konusunda araştırma yaptığı öğrenildi.

Avrupa'daki operasyonun ardından uyuşturucunun yola çıktığı Türkiye'de de çalışma başlatıldı. Emniyet yetkililerinin uyuşturucunun asıl sahibini bulmak için çalıştığı ve gözaltındaki kişilerin Türkiye'deki bağlantılarından yola çıkılarak bazı illerde kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Kaynak: CHA