Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek

Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek

15.04.2015 11:46 | Son Güncelleme: 15.04.2015 11:46
Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek

Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Çelik Hasır üreten ve 21'inci dönem MHP Karabük Milletvekilliği de yapan fabrika sahibi İlhami Yılmaz'ın iflas ettiğini gerekçe gösterip, ücret, mesai ve kıdem tazminatları ödenmeyen 33 işçinin iş yeri önündeki nöbet direnişi 20'nci gününe girdi.

Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Çelik Hasır üreten ve 21'inci dönem MHP Karabük Milletvekilliği de yapan fabrika sahibi İlhami Yılmaz'ın iflas ettiğini gerekçe gösterip, ücret, mesai ve kıdem tazminatları ödenmeyen 33 işçinin iş yeri önündeki nöbet direnişi 20'nci gününe girdi. 2 aylık ücret, mesai ve kıdem tazminatları ödenmeyip, çıkışları da verilmeyen işçiler, fabrikanın bir gece yarısı boşaltılmaması için fabrika önünde nöbet tutarken, bir gelişme olmamasından yakınıyorlar. İşçiler, "Ne patronumuz arayıp soruyor, ne de bakanlıktan sesimizi duyan yok" derken, 13 yıllık evli Aslan Tortumlu da yeni doğan çocuğunu görebilmek için evine gidemediğini söyledi.

Alacaklarını tahsil edemeyince evlerine ekmek götüremediklerini belirten işçiler, patronları İlhami Yılmaz'a güvenmediklerini dile getirdiler. Fabrikanın mutfak bölümünde saldalye üzerinde sabahlayan işçiler, gündüzleri de fabrika önünde nöbet tutmaya devam ediyor. Patronları İlhami Yılmaz adına gelen avukatlarla yapılan görüşmenin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmadığını belirten işçiler, devletten haklarına sahip çıkılmasını bekliyorlar. Tazminatlarının garantisi olarak gördükleri makinaların icra yoluyla gitmesinden endişelendiklerini belirten işçiler, uğradıkları haksızlıkları devletin görmesini ve çocuklarının rızkı üzerinden oynanan bu oyunu bozmalarını istiyorlar.

ÇOCUĞUMU KUCAĞIMA ALAMADIM

Alacaklarını tahsil edemeden fabrikaları kapatılan işçilerden kimileri ameliyatlı olmasına rağmen evine gidemezken, 13 yıllık evli ve 13 yaşında Elif Naz adlı bir kız çocuğu bulunan Aslan Tortumlu, dünyaya gelen Nehir adını verdikleri ikinci çocuğunu 6 gündür evinde görmeye gidemediğini söyledi. Ankara'nın Sincan İlçesi'nde oturan ve kucağında 6 günlük bebeği ile eşinin bir an önce dönmesini bekleyen Anne Sibel Tortumlu ise üzüntüden sütü kesildiğini, bebeğini emziremediğini belirtti. Evde yiyecek ekmeklerinin dahi olmadığını belirten anne Sibel Tortumlu, borç harçla aldıkları mamayı çocuğuna yedirmeye çalıştığını belirtti. Aynı fabrikada çalışan iki oğlunun hak nöbetinde olduğunu belirten baba Alaattin Tortumlu, gelinlerine yardımcı olamaya çalıştıklarını belirtti.

AİLELERİ FABRİKAYA ZİYARETE GİDİYOR

Fabrika önünde nöbet tutan işçilere anne, baba ve eşleri ziyaretlerine gidiyor. Çocuklarını kucaklayan işçiler, yaşadıkları sıkıntıların biraz olsun hafiflediğini belirtiyorlar. AK Parti'den TBMM eski Anayasa Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'le birlikte işçileri ziyaret etti. Bir süre işçileri dinleyen İyimaya, konunun takipçisi olacağını belirtti. Kazan Belediyesi de işçilerin ailelerine gıda yardımında bulundu.

İşçilerin avukatı Osman Gökmen, fabrikada 25 yıl çalışanan işçilerin haklarını alamadığını, emeklerinin karşılığının gaspedildiğini söyledi. Gökmen, "Fabrika sahibi, toplamı yaşlaşık 1,5 milyon lirayı tutan işçilerin tazminat, maaş ve kazanılmış haklarını vermemek için bir oyun içine girdi. Fabrikayı buradan kaldırıp, başka bir isim altında başka ortaklarla başka bir yerde işletmeye devam edecek. Biz hukuki çerçevede sonuç almak için var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Fabrika sahibi İlhami Yılmaz'a 21 gündür ulaşamadıklarını belirten işçiler, koca fabrikada hiçbir yetkilinin bulunmadığını, iş çıkışlarının verilmediğini dile getirirken, patronlarının bu şekilde devleti de kandırmaya çalıştığını iddia ettiler.

Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek
Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek
Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kapanan Fabrikada Nöbet Tutan İşçilere Ailelerinden Destek - Karabük
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 22:07:30. #1.14#
title