Kapanan Belediyeler
Haberler » Güncel » Haber

Kapanan Belediyeler

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Nüfusu 2 Binin Altında Kalmasından Dolayı Kapanan Belediyelerin Başkanlarının Özlük Haklarının Korunarak, Eski Nahiye Müdürlerinde Olduğu Gibi Görev ve Yetki Verilmesi Yönünde Bir Taslak Hazırladıklarını Söyledi.

Kapanan Belediyeler

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, nüfusu 2 binin altında kalmasından dolayı kapanan belediyelerin başkanlarının özlük haklarının korunarak, eski nahiye müdürlerinde olduğu gibi görev ve yetki verilmesi yönünde bir taslak hazırladıklarını söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği Encümeni'nin Nisan ayı toplantısı, Muğla Belediyesi ev sahipliğinde Muğla Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzel, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Can Alioğlu, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Ankara Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Konya Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Mersin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz katıldı.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın başkanlığında yapılan toplantıda, belediyelerin gelirleri, eğitim ve belediyelerin sorunları ele alınıp değerlendirildi, bazı kararlar da alındı.

Basına kapalı yapılan toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Aytaç Durak, kapanan belediyelerle ilgili sevindirici açıklamalarda bulundu. Kapanan büyükşehirlere bağlı alt belediyeler ile nüfusu 2 binin altında olan belediyelerle ilgili çalışma yaptıklarını belirten Aytaç Durak, "Türkiye'de bulunan 16 Büyükşehir'in bazı alt belediyeleri ile nüfusu 2 binin altında bulunan belde belediyeleri kapandı. Belediyeler Birliği olarak bir çalışma başlattık. Bu doğrultuda hazırladığımız öneri ve raporda büyükşehirlere bağlı kapanan alt belediyelerin başkanlarının özlük hakları, makamları ve makam araçlarının korunmasını istiyoruz." Belediye başkanlarının isterlerse seçimlerden sonra büyükşehirlerin su idarelerinde üst düzey yönetici olarak görev yapabileceğini anlatan Durak, sözlerine şöyle devam etti: "Nüfusu 2 binin altında kalmasından dolayı kapanan belediyelerde buna benzer olarak başkanların özlük haklarının korunarak, eski Nahiye Müdürlerinde olduğu gibi görev ve yetki verilmesi yönündeki taslağımızı hazırlıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra hükümete sunacağız. Alt belediyelerle ilgili götürdüğümüz önerimizi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olumlu karşıladı. Her iki gruptaki belediyeler için olumlu sonuç alacağımızı umuyorum." VATANDAŞA YÜK GELMEYECEK Toplantıda eğitim ve belediye gelirleriyle ilgili bazı kararlar alınırken bu kararlar doğrultusunda da çalışmaların başlatılacağı bildirildi. Aytaç Durak, bu konularla ilgili şunları söyledi: "Belediyeler Birliği olarak eğitim çalışmalarına önem veriyoruz. Vezne, temizlik, itfaiye, tahakkuk servislerimiz gibi birimlerimizde çalışacak personelimizin uzman kadrolar olmasını amaçlıyoruz. Bu ve benzeri servisler için uzman eleman yetiştirecek yüksek okul açılmasını istiyoruz. Bu amaçla YÖK ile gerekli görüşmeleri başlatma kararı aldık. Toplantıda aldığımız bir başka karar ise vatandaşa ek yük getirmeden belediye gelirlerinin artırılması konusu. Vatandaşın belediyeleri ödediği vergilere ek vergi getirmeden ve artırmadan belediye gelirlerini yüzde 30-35 oranında artıracak çalışmaları başlatacağız. Önümüzdeki dönemlerde bu konuyla ilgili daha net bilgi oluşacak." (BT-SÇ-HO-Y)