Kapalıçarşı'ya Tarihi Eser Baskını
Haberler » Güncel » Haber

Kapalıçarşı'ya Tarihi Eser Baskını

İstanbul Polisi, Kapalıçarşı'da Düzenlediği Operasyonda Paha Biçilemeyen 73 Parça Tarihi Eser Ele Geçirdi.

Kapalıçarşı'ya Tarihi Eser Baskını

İstanbul polisi, Kapalıçarşı'da bir dükkana düzenlediği operasyonda 73 parça tarihi eser ele geçirdi. Şamdanlık, semaver ve hat levhalarının da bulunduğu tarihi eserlere paha biçilemediği öğrenildi. Gözaltına alınan 2 zanlı adliyeye sevk edildi.

Kapalıçarşı'da bir dükkanda tarihi eserler bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçen Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dükkana operasyon düzenledi. Polis, tarihi değeri yüksek tablo, sürahi, şamdanlık, semaver, tepsi, musluk, mangal ibrik ve hat levhaları gibi 73 parça tarihi eser buldu. Olayla ilgili olarak Murat K. ile Cengiz S. gözaltına alındı. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne götürülen tarihi eserler Müzeler Müdürlüğü ile Vakıflar Müdürlüğü'nden gelen yetkililer nezaretinde tek tek kayıt altına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Bu arada, ele geçirilen tarihi eserler arasında 300 yıllık parçalar olduğu, 18. yüzyıla ait kolye ile 19. yüzyıla ait boncuk işlemeli "Zalimin zulmü varsa, mazlumun Allah'ı var" yazısı bulunan levhaya paha biçilemediği öğrenildi.(CİHAN)