Kapadokya'da Saç Müzesi

Kapadokya'da Saç Müzesi

Nevşehir'de Çanak Ustası Galip Körükçü Tarafından Bölgeye Gelen Turist Bayanlardan Toplanan Saçlardan Kurulan Müze, İlgi Çekiyor. Yüz Binlerce Saç Örneğinin Bulunduğu Müze, 1998 Yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na Girmeyi Başardı.

Kapadokya'da Saç Müzesi

Nevşehir'de çanak ustası Galip Körükçü tarafından bölgeye gelen turist bayanlardan toplanan saçlardan kurulan müze, ilgi çekiyor. Yüz binlerce saç örneğinin bulunduğu müze, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

Nevşehir'in Avanos İlçesi'nde çanak atölyesi bulunan çamur ustası Galip Körükçü, 1979 yılında tanıştığı Fransız bir bayanın saçlarını çok beğenmesi üzerine kendisinden hatıra olarak bir tutam saç bırakmasını istediğini söyledi. Fransız bayanın üzerinde ismi ve adresi bulunan bir not ile çanak atölyesine bıraktığı bir tutam saçın daha sonra işyerine gelen yabancı bayanların da ilgisini çektiğini belirten Galip Körükçü, böylece turistlerden saç örnekleri toplamaya başladığını ifade etti.

28 yıldır işyerine gelen tüm bayanlardan kendi istekleriyle saç örnekleri alan Galip Körükçü, kayadan oyma atölyesindeki mağaralarda bu saçları sahiplerinin isim, telefon ve adresleri ile biriktirdiğini kaydederek, "Buradaki tüm saçların sahiplerinin isim ve adresleri de bulunuyor. Her yıl 2 defa çekiliş yaparak, saç sahiplerinden 10 kişiyi tatil için Kapadokya'ya davet ediyorum. İsteyen bu süre içerisinde at sırtında Kapadokya'yı geziyor, isteyen ise çanak atölyesinde çanak yapımını öğreniyor" dedi.

Saç müzesinin 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardığını ifade eden Galip Körükçü'nün sergilediği yüz binlerce saç örneği mağara içerisinde ilginç görüntüler oluşturuyor.

(MÖZ-SN-SN-Y)