Kantinciler Okul Çevresinden Öğrencilere Yapılan 'servis'i Kameraya Çekti

Kantinciler Okul Çevresinden Öğrencilere Yapılan 'servis'i Kameraya Çekti

Bursa Kantinciler Odası yönetimi, bir dedektif gibi çalışarak okul duvarlarından öğrencilere yapılan servisi görüntüledi.

Kantinciler Okul Çevresinden Öğrencilere Yapılan 'servis'i Kameraya Çekti

Bursa Kantinciler Odası yönetimi, bir dedektif gibi çalışarak okul duvarlarından öğrencilere yapılan servisi görüntüledi. Yıllardır konuşulmasına rağmen hala okul çevrelerinde öğrencilere 'tek' sigara satıldığını iddia eden Oda Başkanı Yücel Okutan, "Teneffüste öğretmenlerle öğrenciler arasında sigara içme yarışı yaşanıyor."dedi.

Oda binasında düzenlediği basın toplantısında, okul kantinlerinin birçok kurum tarafından sürekli denetim altında tutulduğunu anlatan Okutan, okul çevresindeki market, seyyar satıcı ve büfelerin okul duvarlarından öğrencilere servis yaptığını savundu. Valiliğin kararları doğrultusunda okul kantinlerinde gazlı, aromalı içecekler, cips, şeker ve şekerlemelerin satışının yasaklandığını belirten Okutan, yasağın sadece Bursa'da uygulanmasına tepki gösterdi.

Yasağın haksız rekabete yol açtığını savunan Bursa Kantinciler Odası Başkanı Yücel Okutan, kantinde satışı yasak birçok gıdanın okul duvarlarından öğrencilere servis yapıldığını öne sürdü. Belediye ve ilgili kamu kurumlarına okul çevresindeki seyyar satıcı ve büfelerden yapılan sağlıksız koşullarda üretilen gıda satışıyla ilgili yüzlerce başvuru yaptıklarını belirten Okutan şunları kaydetti:

"Türkiye'de eşi benzeri olmayan bu yasak esnafımızın işlerini derinden etkiledi. Zaten seyyar satıcılar mini bir market gibi oldu. Bu kararla kantinlerimiz kepenk kapatacak duruma gelmişlerdir. Kola ve benzeri ürünler zararlıysa neden sadece Bursa'da yasak? Bursa ayrı bir eyalet mi? Eğer bir yasak konulacaksa, sigara yasağındaki gibi Bakanlar Kurulu tarafından yapılması gerekmek mi? Milli Eğitim Bakanlığı, bu ürünleri yasaklamak yerine çocuğun bilinçlendirilmesi öngörüyor, ama valilik yasaklıyor. Çocuklar sadece kantinlerden alışveriş yapmıyor. Markette, büfede, kırtasiyede seyyar satıcı da serbest vergisini ödeyen kantinde yasak?"

ÖĞRETMENLERLE ÖĞRENCİLER TENEFFÜSTE SİGARA YARIŞI YAPIYOR

Okullarda teneffüs saatlerinde öğretmenlerle öğrencilerin sigara içme yarışına girdiğini iddia eden Okutan, okul duvarlarından öğrencilere servis edilen poşetlerin içerisinde ne olduğunun kimsenin bilmediğini dile getirdi. Okullarda yaptıkları video çekimlerinde öğrencilere okul duvarlarından poşetler servis edildiğini görüntülediklerini vurgulayan Okutan, "Yıllardır söylüyoruz, ama halen okul çevrelerinde öğrencilere tane sigara satılıyor. Seyyar satıcılar her şey satıyor. Teneffüs saatlerinde öğretmenlerle öğrenciler sigara içme yarışına giriyor. Öğretmenler okulun bir kapısından öğrenciler diğer kapısından çıkıp sigara içiyor, zil çalınca yeniden okula dönüyorlar."dedi.

KOLAYI KANTİNDE YASAKLIYOR, 23 NİSAN'A SPONSOR YAPTILAR

Yücel Okutan, kantinlerde kola satışının yasak olmasına rağmen Bursa Valiliği'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şenliklerinde Coca Cola firmasını sponsor yaptığını iddia etti. Okutan, bir yandan obezite ile mücadele kapsamında gazlı içeceklerin kantinde yasaklandığını diğer yandan çocuk şenliğine kola firmasının sponsor yapıldığını ifade etti.

OKUL DUVARINDAN YAPILAN SATIŞLAR KAMERAYA ALINDI

Kantinciler Odası üyeleri, okul duvarlarında yapılan satışları kameraya aldı. Kantincilerin çektikleri görüntülerde öğrencilere okul bahçesinde poşetler içerisinde çeşitli gıda malzemeleri servis ediliyor. Bir görüntüde ise öğrencilere kola veriliyor. Görüntülerde okul duvarına gelen büfe esnafları, öğrencilere poşetle siparişlerini teslim ediyor.