Kandilli: "Ankara'da Büyük Deprem Beklenmiyor"

Kandilli: "Ankara'da Büyük Deprem Beklenmiyor"

Boğaziçi Üniversitesi (Bü) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünce, Bala Depremlerine İlişkin Yapılan Açıklamada, 'Etkinliğin Birbiriyle İlişkili Zayıflık Alanlarını İçeren Bir Sistem İçerisinde Yer Aldığı, Ancak Büyük Deprem Üretecek Faylarla Doğrudan İlişkili Olmadığı Düşünülmektedir' Denildi.

Kandilli:

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünce, Bala depremlerine ilişkin yapılan açıklamada, ''Etkinliğin birbiriyle ilişkili zayıflık alanlarını içeren bir sistem içerisinde yer aldığı, ancak büyük deprem üretecek faylarla doğrudan ilişkili olmadığı düşünülmektedir'' denildi.

Açıklamada, 20 Aralık 2007'de saat 11.48'de 5.7 büyüklüğündeki depremle başlayan etkinliğin, Enstitü'nün Deprem İzleme Merkezi tarafından sürekli izlendiği belirtilerek, bugün saat 01.47'de 5.5 ve saat 15.47'de 4.8 büyüklüğündeki depremlere ilaveten büyüklüğü 2.7 ile 4.2 arasında olan 100'ü aşkın deprem kaydedildiği ifade edildi.

Açıklamada, yörenin bilinen fay geometrisi göz önüne alındığında, son depremlerin gerilimin yerel olarak artmasının beklendiği bir bölgede meydana geldiği kaydedilerek, "Etkinliğin birbiriyle ilişkili zayıflık alanlarını içeren bir sistem içerisinde yer aldığı, ancak büyük deprem üretecek faylarla doğrudan ilişkili olmadığı düşünülmektedir. Devam etmekte olan etkinlik içerisinde dikkati çeken büyüklükteki 4.8 ve daha büyük birkaç depremin, birbirine komşu farklı zayıflık bölgelerinde meydana gelmiş olmaları ihtimali yüksektir. Bu özellikleri nedeniyle orta büyüklükteki bu depremleri kendi aralarında artçı-öncü olarak sınıflandırmak doğru olmayacaktır. Etkinliğin kısaca özetlenen bu özelliği nedeniyle bir süre daha devam etmesi beklenebilir" denildi.

Kaynak: AA