Kandil’de savaş uçağı hareketliliği

Kandil’de savaş uçağı hareketliliği

Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütü PKK'nın bulunduğu Harkuk ve Kandil civarlarında Türk uçakları uçuş yaptı.

Kandil’de savaş uçağı hareketliliği

Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütü PKK'nın bulunduğu Harkuk ve Kandil civarlarında Türk uçakları uçuş yaptı.

Irak'ın kuzeyinde bulunan bölgesel yönetime ait Peşmerge Bakanlığı, Kandil ve Harkuk bölgelerinde askeri uçakların alçak uçuş yaptıklarını doğrularken, ancak hangi ülkeye ait olduğunu bilemediklerini söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na telefonla özel açıklamada bulunan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yaver, bugün gece itibari ile 20:05'te bölgede bulunan kuvvetlerince askeri uçakların alçak uçuş yaptığı yönünde kendilerine bilgi geldiğini ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü Cebbar Yaver, Kandil ve Harkuk bölgelerine, hangi ülkeye ait olduğu belli olmayan uçakların uçuş yaptığı, Raniya ve Çarkurna bölgelerinde ise alçak uçuş yapan askeri uçak seslerinin geldiğini iletti.

Yaver, "Bölgede alçak uçuş yapıldığı aldığımız bilgiler arasında, ancak hangi ülkeye ait olduğunu bilmiyoruz. Tek bildiğimiz askeri uçakların oluşu. Gece olduğundan görünmüyor" dedi.

Bölgeye askeri uçaklarla indirme yapılıp yapılmadığını henüz bilemediklerini kaydeden Yaver, şöyle dedi: "O bölgeler boş alanlar. Kar yağışının yoğun olduğu bölgede bizim Peşmerge güvenliği yok. Çok büyük ve zor bir arazi. İndirme hareketi olup olmadığını bilmiyoruz. Operasyon olup olmadığı yönünden de kesin bir şey yok. Askeri kuvvet indirip indirilmediği yönünde bize şu ana kadar bir bilgi gelmedi. Ama bildiğimiz; Türk askeri sınır bölgesinde çok sayıda toplanmış. Arada bir gerginlik var. Özellikle Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın açıklamalarından sonra ve ABD yetkilileri ile PKK'ya karşı gizli görüşmeler oldu. Toplantılarda kararlar alındı, ancak henüz ne kararlar olduğunu biz bilmiyoruz."

Kaynak: CHA