Kanarya Adaları'ndaki Yangın İspanya Turizmini Vurdu

Kanarya Adaları'ndaki Yangın İspanya Turizmini Vurdu

İspanya'nın Ünlü Turizm Bölgesi Kanarya Adaları'nda Meydana Gelen Orman Yangınları Kontrol Altına Alınmasına Rağmen, Adadaki Turistlerin Geri Dönmeleri ve Rezervasyonların İptal Edilmesi Nedeniyle İspanya Turizmini Olumsuz Yönde Etkiledi.

Kanarya Adaları'ndaki Yangın İspanya Turizmini Vurdu

İspanya'nın ünlü turizm bölgesi Kanarya Adaları'nda meydana gelen orman yangınları kontrol altına alınmasına rağmen, adadaki turistlerin geri dönmeleri ve rezervasyonların iptal edilmesi nedeniyle İspanya turizmini olumsuz yönde etkiledi.

Özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı birçok turistin akın ettiği Kanarya Adaları'nda meydana gelen ve yaklaşık 55 bin hektar ormanlık alanın kül olması ile sonuçlanan yangınlar, yerli halkın ve turistlerin adadan ayrılmasına sebep oldu. Olayın ardından adalarda bulunan hemen hemen bütün turistler bölgeyi terk etti. Öte yandan İspanya turizminde büyük önem taşıyan ve her yıl binlerce turistin tatil için geldiği Kanarya Adaları'nda, Ağustos ayından itibaren yapılan tüm rezervasyonlar da iptal edildi.

Bölgede bulunan otellerin tamamına yakınının yaz sezonunu boş geçirecek olmasıyla milyonlarca Euro'luk maddi zararın oluşacağı tahmin ediliyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında aşırı yoğunluğun yaşandığı Madrid Barajas Havalimanı'nda, turizm açısından yaşanan maddi zararın boyutları gözle görülür biçimde ortada. Neredeyse yok denebilecek kadar az turistin gözlemlendiği havalimanındaki yolcuların çoğunluğunu da yerli turistler oluşturmakta. Birçok yerli ve yabancı turizm firmasını da olumsuz

etkileyen yangınlar, bu firmalara yapılan rezervasyonların iptali ile de maddi zarara bir başka boyut kazandırmış oldu.

Öte yandan, gözlemlerde bulunmak üzere bölgeye gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, yetkililerden yangının yol açtığı zararlar hakkında bilgi aldı. Ayrıca olağanüstü toplanmak üzere bir afet masası oluşturulacağını ifade eden Zapatero, zararın en kısa zamanda telafi edilebilmesi için tüm İspanya genelinde bir yardım planı hazırlanacağını sözlerine ekledi.

İspanyol basınında tüm gazeteler olayı manşetten verirken, Kanarya Adaları'nda gerçekleşmiş olan bu afetin 14 bin kişiyi evsiz bıraktığının ve maddi zararın çok büyük olduğunun altı çizildi. Turizme gelen büyük darbe olarak da ifade edilen haberlerde, yeşilin en güzel olduğu Kanarya Adaları'nın artık siyah bir görünüme büründüğü ifade edildi.

(BÜ-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA